92 lata temu otworzono Muzeum Miejskie

5 sierpnia 1923 roku w Bydgoszczy gościł minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dr Stanisław Głąbinowski. Toczono z nim poważne rozmowy na rzecz ulokowania w Bydgoszczy handlowej uczelni wyższej, oficjalnie uczestniczył on też w otwarciu Muzeum Miejskiego (dzisiejsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego), które obchodzi dzisiaj jubileusz 92 lecia swojego istnienia.

Pierwsi działania na rzecz utworzenia muzeum podjęli Niemcy, gdy w 1880 roku badania nad dziedzictwem regionu podjęło Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego w Bydgoszczy. Zaczęto zbierać eksponaty, które gromadzono w budynku obok kościoła Klarysek przy ul. Gdańskiej. Formalne zabiegi na rzecz utworzenia muzeum podjęto dopiero na początku XX wieku, te plany przerwał jednak wybuch I wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych Bydgoszcz znalazła się w rękach polskich. 8 marca 1923 roku Rada Miejska w Bydgoszczy na potrzeby Muzeum Miejskiego przekazała budynek przy Starym Rynku.

 

-Muzeum stworzone dzięki energii prezydenta miasta dra Śliwińskiego i dzięki usilnej pracy ks. kustosza Kleina, któremu dzielnie pomagał prof. Wysocki, przedstawia się już dziś okazale, jakkolwiek ustawiono dopiero część zbiorów, a niemało okazów zostało jeszcze w gmachu Banku dla Handlu i Przemysłu oraz zabudowaniach młynów bydgoskich – relacjonuje uroczystość z 5 sierpnia 1923 roku Gazeta Bydgoska.

 

Z publikacji dowiadujemy się też, że minister Głąbinowski rozmawiał z lokalnymi władzami tego dnia także o reorganizacji mającej duży potencjał Szkoły Przemysłu Graficznego oraz o ewentualnym utworzeniu Akademii Handlowej. Minister wziął udział także w odbywających się na Brdzie Regatach Wszechpolskich, w których bydgoscy zawodnicy zaprezentowali się tego dnia dość słabo.