Bydgoszcz przygotowuje się do Europejskiej Nocy Muzeów

Fot: Paweł Zielke

Bardzo ciekawą ofertę przygotowało na sobotni wieczór trzynaście działających na terenie Bydgoszczy muzeów publicznych. Będzie można m.in. wejść do czołgu T-72, złożyć Kałasznikowa, zaprojektować własny herb rodowy, czy techniką analogową powiększyć zdjęcie czarno-białe. Miasto zagwarantuje na ten dzień transport publiczny.

Sobotnia bydgoska noc muzeów wpisuje się w europejską inicjatywę, większego otwarcia przestrzeni muzealnej dla mieszkańców. Od godziny 17:00 do 1:00 w nocy z soboty na niedziele obiekty muzealne będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób bezpłatnie. Ponadto na ten dzień muzea przygotowują dodatkowe atrakcje, począwszy od wernisaży wystaw po postawienie na Wyspie Młyńskiej, gdzie mieści się tak naprawdę bydgoskie zagłębie muzealne, średniowiecznego grodu, gdzie będziemy mogli na chwilę się cofnąć w czasie.

 

Inicjatywa odbywać się będzie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który dla obsługi Europejskiej Nocy Muzeów uruchomi specjalne zabytkowe autobusy, którymi z centru miasta będziemy mogli się dostać m.in. do Exploseum, czy Muzeum Wodociągów oraz Muzeum Wojsk Lądowych.

 

Każdy z obiektów muzealnych będzie chciał na swój sposób przyciągnąć zwiedzającego, a w akcji bierze dokładniej udział 13 placówek. Dla przykładu w Spichrzach przy ul. Grodzkiej królować będzie komiks, w muzeum wojskowym tego dnia pojawi się unikalna okazja ubrania munduru wojskowego z poprzednich epok czy złożenia karabinu Kałasznikow. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego zaprezentuje znaną z filmów szpiegowskich kabinę ciszy, mundury błękitnej armii gen. Hallera oraz upominki jakie oficjalnie otrzymał pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Swoją ofertę przygotowały także: Muzeum Fotografii przy WSG, Muzeum Oświaty przy ul. Curie-Skłodowskiej, gdzie zobaczyć będzie można wystawy poświęcone św. Janowi Pawłowi i patronowi tej placówki – Marianowi Rejewskiemu, modele bydgoskich śluz dostępne będą natomiast w Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.