Czy rząd rozwiąże nowy spór w Solino?



Zarząd Inowrocławskich Kopalni Soli Solino zapewnia nas, że jest otwarty na rozmowy z NSZZ Solidarność, w celu opracowania strategii rozwoju firmy i zarzuca jednoznacznie brak dobrej woli związkowcom. Strona związkowa stoi jednak na stanowisku, że rozmowy są prowadzone w taki sposób, aby nie wypracować żadnych efektów. Solidarność liczy na zaangażowanie w spór nowego rządu Beaty Szydło.

W trakcie prac obu zespołów, w maju przedstawiciele Związku Zawodowego „Solidarność” jednostronnie wstrzymali swój udział w pracach zespołu ds. wypracowania nowego ZUZP, a we wrześniu w pracach zespołu ds. opracowania strategii. Jednak zarówno pozostałe organizacje związkowe jak i Zarząd spółki podtrzymują wolę negocjacji, a rozmowy prowadzone są regularnie – informuje nas IKS Solino.

 

Jerzy Gawęda z NZSS Solidarność informuje nas, że protestów pracownicy nie planują, ale współpracę zarządu z pracownikami uznał za niepoważną. W jego opinii zważając, że powołanie zespołu ds. strategii zapisano w porozumieniu ze stycznia, to już dzisiaj powinna być ona opracowana. Punktu sporne pojawiły się przy ustalaniu kluczowych zapisów strategii. Pracownicy chcą, aby IKS ,,Solino”, którego infrastruktura rozlokowana jest na Kujawach, miało większą podmiotowość. Zarząd natomiast zdaniem Gawędy realizuje głównie politykę właściciela ,,Solino” PKN Orlen, a ta nie gwarantuje należytego rozwoju infrastruktury podziemnych magazynów na Kujawach.

 

Związkowiec podkreśla, że ,,Solino” ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, stąd też sprawa jest niezwykle ważna. Krytykuje on przekształcenia własnościowe dokonane przez poprzedni rząd, który doprowadził do włączenia IKS ,,Solino” do PKN Orlen oraz prywatyzacji głównego odbiorcy solanki grupy kapitałowej Ciech.

 

Liczą na partnerskie rozmowy z rządem

– Czekamy na plany rządu odnośnie PKN Orlen – informuje nas Gawęda. W najbliższym czasie można się spodziewać zmian kadrowych. NSZZ Solidarność z Inowrocławia jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie IKS Solino z Orlenu.

 

Kilka tygodni temu związkowcy napisali list do premier Beaty Szydło, w którym zaproponowali utworzenie na Kujawach Konsorcjum Energetyczno-Sodowo-Solnego, które byłoby własnością Skarbu Państwu i jako spółka o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, znalazłaby się pod szczególną kontrolą państwa. Poza ,,Solino” konsorcjum tworzyć miałyby zakłady sodowe z Inowrocławia i Janikowa z grupy Ciech, co wymagałoby jej nacjonalizacji. Obecnie sposób przeprowadzenia prywatyzacji przez rząd PO-PSL badany jest przez organy państwowe, do tej pory stwierdzono już poważne nieprawidłowości. Konsorcjum służyć mogłoby nie tylko bezpieczeństwu Polski, ale całej Europy Środkowej.

 

Związkowcy z Solino czekają zatem teraz przede wszystkim na ruch rządu.