Od kilku dni w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy Francuski Korpus Szybkiego Reagowania prowadzi ćwiczenia Citadel Bonus 15, których scenariusz odbywa się w fikcyjnym scenariuszu. Oficerowie przyznają jednak, że zdobywane umiejętności mogą okazać się bardzo cenne w przypadku realnych działań bojowych, do których w dzisiejszej rzeczywistości trzeba być przygotowanym.
Francuski Korpus Szybkiego Reagowania (RRC-FR) jest wielonarodową jednostką NATO, której siedziba mieści się twierdzi we francuskim Lille.
Citadel Base 15 to kolejne ćwiczenia osadzone w fikcyjnym scenariuszu, który oparty jest o realne położenie geograficzne w Afryce północno-wschodniej. Fikcyjne państwo Tytan skonfliktowane jest ze swoimi dwoma sąsiadami Kamon i Stellaria, na dodatek chaos polityczny panuje w położonym za wschodnią granicą państwie Petraceros, przez co z tej strony mogą przenikać niebezpieczni terroryści. Tytan o wsparcie poprosił za pośrednictwem ONZ NATO. W pierwszych ćwiczeniach Citadel Kleber trenowano m.in. zabezpieczenie granicy z państwem Petraceros.
– Chce powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni, że możemy gościć w Bydgoszczy na tym ćwiczeniu. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci i muszę powiedzieć, że obiekt spełnia wszelkie wymogi, które stawialiśmy, abyśmy mogli z pełnym powodzeniem przeprowadzić nasze ćwiczenia – przyznaje dowódca RRC-FR, niemiecki generał Andreas Berg.
Podczas obecnego szkolenia Citadel Bonus ćwiczona jest m.in. kordynacja sił naziemnych z lotnictwem, co jak przyznają osoby biorące udział w szkoleniu jest dużym wyzwaniem.
– Operacja w ramach której tutaj ćwiczymy, nie polega tylko na tym, aby skoordynować siły naziemne, marynarkę i lotnictwo, ale musimy uwzględnić także wszystkich innych aktorów. Są to elementy których wcześniej nie ćwiczyliśmy, jest tutaj wiele nowości – wyjaśnia gen. Berg – Ćwiczenie które się odbywa jest wiele szerszym od tych w których braliśmy udział wcześniej. Wymaga od nas dużo większej odpowiedzialności, ponieważ ćwiczymy sami, nad nami jest tylko Mons w Belgii. Jesteśmy praktycznie odpowiedzialni za prawie wszystko sami.
Mapa teatru działań
Ćwiczenia dotyczą zatem także zakresu współpracy z władzami, z lokalną policją, czy też mediami, co dla francuskiego korpusu jest nowością.
Szef Sztabu Generalnego RRC-FR gen. Eric Recule przyznaje, że być może niedługo korpus będzie musiał wykonać w realnej rzeczywistości – Na świecie jest obecnie wiele punktów zapalnych – przyznaje gem. Recule.
W Citadel Bonus uczestniczą także oficerowie z Kanady, Holandii, Dani i Stanów Zjednoczonych, wykonujący zadania na niższych szczeblach dowodzenia. Wielonarodowe ćwiczenia mają ułatwić integracje.
Kanadyjscy oficerowie
Jednym z celów Citadel Bonus jest przygotowanie się do ćwiczeń Citadel Javeli, które odbędą się w przyszłym roku. Niewykluczone, że wówczas dowódcy zdecydują się do scenariusza ćwiczenia włączyć element interwencji zbrojnej.