Gdyby Miasto Inowrocław zdecydowało się połączyć z gminą wiejską o tej samej nazwie, to mogłoby zyskać na tym finansowo. W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli nowelizacje ustawy o samorządzie gminnym, która zakłada bonifikaty dla samorządów, które zdecydują się dobrowolnie połączyć.
Mniejsza liczba samorządów, to mniejsze koszty biurokracji, a dodatkowo niekiedy także łatwiejsze prowadzenie procesów inwestycyjnych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji od dłuższego czasu prowadzi prace nad rozwiązaniami, które zachęcą samorządowców do łączenia się. Pierwszy krok już uczyniono – na poprzednim posiedzeniu Sejmu przyjęto nowelizacje ustawy o samorządzie gminnym, która dobrowolne połączenia samorządów będzie nagradzać wyższym wpływem z podatków PIT przez 5 lat.
Miasto Inowrocław i gmina wiejska Inowrocław łącząc się, mogłyby otrzymać zatem wspólnie podatki dochodowe wyższe o ok. 5-10 punktów procentowych, czyli przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych więcej. Oznaczałoby to ponadto mniejsze koszty administracyjne – zamian prezydenta i wójta byłby tylko prezydent, zmniejszyłaby się też liczba radnych. Co prawda oba samorządy nie liczyłyby nadal 100 tys. mieszkańców, stąd też uzyskać praw powiatu Inowrocławiowi by to nie pomogło.
Z wnioskiem o połączeniem samorządów, w momencie wejścia nowelizacji w życie, będą mogły rady gminne. Oznacza to, że zgodę musiałaby wyrazić Rada Miejska w Inowrocławia oraz Rady Gminy Inowrocław.
Przyjęta przez posłów nowelizacja pozwala tworzyć samorządom centra usług wspólnych, czyli np. wspólnie organizować księgowość dla szkół w kilku gminach. W rezultacie przyniosłoby to dodatkowe oszczędności.
Nowelizacja trafi do Senatu. Jeżeli senatorowie ją zaakceptują w takiej formie, to podpisać ustawę będzie musiał dodatkowo Prezydent RP.