O przyszłości Polski zdecyduje nie tylko rozwój gospodarki, pozycja militarna czy geopolityczna. Decydujące dla jej losów będzie wychowanie młodego pokolenia – uważa Duszpasterstwo Trzeźwości. Sierpień polski Kościół Katolicki obchodzi jako miesiąc trzeźwości, w którym zachęca się wiernych do podjęcia trudy abstynencji.
Według przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. trzeźwości ks. Tadeusza Bronakowskiego na każdą złotówkę jaka wpływa do budżetu państwa z tytułu sprzedaży alkoholu, wydać trzeba 4 zł w innych dziedzinach życia, na pokrycie kosztów alkoholizmu. Jego list odczytany był w niedzielę 2 sierpnia w parafiach Diecezji Bydgoskiej.
Dla lepszej i bezpiecznej przyszłości naszej ojczyzny polskie rodziny, Kościół i całe społeczeństwo powinny się zjednoczyć w trosce o abstynencję najmłodszych. Pamiętajmy: rodziny chronią dzieci miłością, Kościół prowadzeniem do Chrystusa, szkoły mądrymi programami wychowawczymi i profilaktycznymi, władze rządowe i samorządowe stanowieniem dobrego prawa, a służby porządkowe i sądy jego egzekwowaniem – czytamy w apelu Episkopatu.
Sięganie po alkohol w dzieciństwie prowadzi do szybkiego uzależnienia. Skutki picia alkoholu przez dzieci nie ograniczają się jedynie do szkodliwych następstw fizycznych i psychicznych. Mają również wymiar duchowy i moralny – przestrzega Episkopat.
Kościół zauważa, że rządzący i media zbyt mało uwagi poświęcają walce z uzależnieniami i przytacza kwotę 400 mln zł, którą wydatkowano w 2014 roku na reklamowanie w mediach wyrobów alkoholowych.