Herb powiatu bydgoskiego nawiązuje do symbolu jakim posługiwała się najstarsza polska dynastia – Piastowie. Podobny herb na swojej piersi nosił król Władysław Łokietek, ojciec Kazimierza III Wielkiego. Ten herb został uznany także za symbol Kujaw.
Po naszej interwencji starostwo powiatowe udostępniło w Biuletynie Informacji Publicznej dokładną treść uchwały z lipca 2001 roku o ustanowieniu herbu powiatu bydgoskiego, który wcześniej nie był dostępny w internecie.
W uzasadnieniu czytamy opis herbu – w polu złotym nad murem blankowym czerwonym (półkolistym) półlew czarny i półorzeł czerwony złączone grzbietami pod wspólną koroną złotą.
Ten opis przedstawia historyczny herb Kujaw, który wykorzystuje także powiat inowrocławski i radziejowski. Jak czytamy w uchwale Rady Powiatu – zdecydowano się na taką symbolikę, gdyż podobny herb używało przez wieki województwo inowrocławskie, którego częścią był duży obszar dzisiejszego powiatu bydgoskiego (w tym też Bydgoszcz).
Elementem odróżniającym powiatu bydgoskiego jest jednak mur blankowany w dolnej części. Nawiązywać ma to Miasta Bydgoszczy, gdzie mieści się siedziba starostwa. Głównym elementem herbu Bydgoszczy jest bowiem brama wraz z murem blankowym.
Zdaniem interesującego się heraldyką dr Andrzeja Boguckiego, ten mur może symbolizować także tworzące powiat bydgoski Ostromecko. Mieszczący się tam pałac posiada bowiem swój charakterystyczny mur.
Flagą powiatu bydgoskiego jest natomiast opisany wcześniej herb na błękitnym kolorze. Jak czytamy w uchwale z lipca 2001 roku, ma to symbolizować czystą wodę i czyste powietrze, gdyż na terenie powiatu znajduje się wiele zbiorników wodnych.
Władysław Łokietek z herbem