Narodowa Pielgrzymka Węgrów



Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

We wtorek i w środę w częstochowskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze odbyła się V Pielgrzymka Narodowa Węgrów. Jasna Góra ma bowiem także wielkie symboliczne znaczenie dla narodu węgierskiego.

– Często my Węgrzy patrzymy na naszych barci Polaków jako na przykład, jako na naród, który w minionych dziesięcioleciach z wielkim zaangażowaniem dbał o wychowanie dzieci, bohatersko stał w obronie wartości, dawał świadectwo wiary i jedności, i dał Kościołowi i światu świętego papieża. Ale obok tego zdajemy sobie sprawę, że życie polskiego narodu w dzisiejszych czasach też nie jest lekkie – mówił w czasie rozważań kard. Péter Erdő, Prymas WęgierWiemy, że nasi bracia Polacy, choć trochę lepiej przeszli transformację gospodarczą i polityczną, to jednak i ich dotykają problemy, zeświecczenie, emigracja, które rodzą w ich sercach uzasadnione i podobne do naszych obawy. W tym wszystkim, w tych wspólnych trudnościach dotykających nasze narody odczuwamy szczególną bliskość między nami. Tutaj nową świeżość otrzymuje dawne powiedzenie, że Polak i Węgier są bratankami”.

 

Zakon na Jasnej Górze założyli i prowadzą Ojcowie Paulini, którzy do Polski zawędrowali z Węgier. Jasna Góra, która tak wpisała się dzieje narodu polskiego, została założona zatem przez Węgra. Jest to zatem miejsce ważne w symbolice obu narodów, które łączy przede wszystkim wspólna wiara.

 

W pielgrzymce uczestniczył także Marszałek Parlamentu Węgierskiego László Kövér i ambasador Wegier w Polsce Ivan Gyurcsik.