Nowe prawo nałoży na urzędy obowiązki w kwestiach postępowania z petycjami



Za niespełna tydzień w życie wejdzie senacka ustawa o zasadach składania i rozpatrywania petycji – oznacza to, że po 6 września urzędy będą zobowiązane udzielić bez zbędnej zwłoki odpowiedzi, ale nie później niż po trzech miesiącach.

Ustawa została przyjęta już 5 września 2014 roku, ale z uwagi na jej szczególny charakter obowiązywał 12 miesięczny okres vacatio legis. O szczegółach nowego prawa na konferencji prasowej mówił senator Andrzej Kobiak i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Oboje przyznali, że ta ustawa została uchwalona 25 lat za późno.

 

Obywatele będą mogli petycje kierować m.in. drogą elektroniczną lub za pośrednictwem biur parlamentarnych. Wicemarszałek Ostrowski zapowiedział, że Urząd Marszałkowski będzie się starał odpowiadać na petycja najszybciej jak będzie to możliwe.

 

Do tej pory co prawda nie funkcjonowały żadne zapisy ustawowe dotyczące petycji, ale duża część urzędów starała się na nie odpowiadać w miarę sprawnie. Nie było to jednak normą, o czym świadczy petycja samorządowców w sprawie linii kolejowej nr 356 z grudnia 2012 roku, na którą Urząd Marszałkowski nie udzielił do dzisiaj odpowiedzi.

 

Rysunek Henryka Sawki promujący nową ustawę o petycjach

 

Na Portalu Kujawskim przedstawimy w weekend szczegółowo zasady ustalone przez nową ustawę.