Pojawił się opór w obronie ulicy Rumińskiego



Pod koniec stycznia radny Łukasz Schreiber interpelował do prezydenta o zmianę ulicy Bolesława Rumińskiego, która jest niezamieszkała, na Kowalską, gdyż obecny patron związany był z totalitarną ideologią komunistyczną. Ta inicjatywa spotkała się jednak z dużym oporem ze strony urzędującego tam Domu Technika NOT.

Radny Łukasz Schreiber poruszył w czasie swojej interpelacji szerszy problem, gdyż w Bydgoszczy jest kilka ulic, które budzą kontrowersje. Prezydent Rafał Bruski poinformował, że listę takich ulic przedstawiła w piśmie do miasta Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Zmiana ulic niosłaby jednak za sobą koszty, które pokryć musieliby mieszkańcy, stąd też nikt nie pali się do spełnienia wniosku IPN.

 

Sprawę ulicy Bolesława Rumińskiego skierowano do Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego, który do tej pory nie podjął żadnego werdyktu. Przewodniczący zespołu radny Stefan Pastuszewski informuje nas, że duży opór stawia NOT, który ocenia, że koszty jakie musiałyby ponieść działające w nim podmioty (wymiana reklam, pieczątek, marketing) wyniosłyby 20 tys. zł, co jego zdaniem jest nieco przesadzone.

 

NOT podnosi także fakt, że Rumiński był inicjatorem powstania Naczelnej Organizacji Technicznej i jemu poświęcona ulica znajduje się także w Kaliszu. Być może to sentyment ma w tej sprawie największe znaczenie.

 

Zespół sprawą ma się zająć w kwietniu.