Radni wizytowali ujęcie wodne w Lesie Gdańskim

W Lesie Gdańskim odbyło się w poniedziałek wyjazdowe posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, które było poświęcone sprawozdaniu z funkcjonowania miejskich wodociągów w roku 2014. Przy tej okazji prezes MWiK Stanisław Drzewiecki zaprezentował radnym funkcjonujące naprzeciwko Myślęcinka muzeum oraz ujęcie wód głębinowych.

Historia ujęcia w Lesie Gdańskim sięga czasów pruskich, a dokładniej 1881 roku, gdy władze miasta powołały komisje, której celem było przygotowanie planów budowy nowoczesnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Z racji dobrych złóż zdecydowano się na budowę wodociągów w Lesie Gdańskim. Powstałe wówczas obiekty w ostatnich latach zostały odrestaurowane i pełnią funkcję muzealną. Ponadto służą także bydgoskim szkołom do organizowania wyjazdowych lekcji. Właściwie jest to jedyne tego typu muzeum wodociągów w Polsce, stąd też zrobiło na radnych bardzo dobre wrażenie.

 

Następnie radnym zademonstrowano funkcjonującą obok infrastrukturę poboru wód podziemnych. Głównym ujęciem wody dla Bydgoszczy obecnie jest Czyżkówku, zaś Las Gdański pełni rolę uzupełniającą, pobierając obecnie około 30% dziennego zużycia. Stacja w Lesie Gdańskim pełni także rolę strategiczną, gdyż zabezpiecza miasto na wypadek sytuacji kryzysowych. Prezes Drzewiecki przyznał, że efektywność wydobycia tej stacji będzie ograniczana przez politykę państwa, które chce zabezpieczyć złoża wód podpowierzchniowych dla przyszłych pokoleń.

 

W kolejnej części radni przeprowadzili dyskusję z prezesem wodociągów na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa w roku 2014 i latach wcześniejszych. Prezes Drzewiecki poinformował, że Bydgoszcz pod względem infrastruktury wodno-ściekowej jest zabezpieczona na długie lata w przyszłość, stąd też potrzeb inwestycyjnych w tym miejscu nie ma. Radni pytali jednak o kwestię dotyczące niewydolnej w mieście kanalizacji deszczowej. Tutaj prezes MWiK przyznał, że inwestycje w tej materii przygotowywać będzie odpowiedzialny za tę infrastrukturę Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przy tym wykorzystując fachową wiedzę wodociągów miejskich. Drzewiecki mówił też o planie budowy stopnia wodnego na Czyżkówku, jeżeli uda się pozyskać środki zewnętrzne. Więcej o stopniu wodnym – MWiK myśli o tamie na Czyżkówku.

 

Na czerwiec zaplanowano wyjazdowe posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w infrastrukturze wodociągowej na Czyżkówku.