Ratusz zainteresowany portem w Łęgnowie

Na terenie osiedla Łęgnowo-Wieś miasto zarezerwowało już teren pod budowę portu multimodalnego na Wiśle. Przygotowywane będą też analizy, konieczne dla uzyskania środków na budowę portu śródlądowego z funduszy Unii Europejskiej.

W styczniu bieżącego roku Miasto Bydgoszcz, wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przystąpiło do międzynarodowego konsorcjum projektowego (projekt o nazwie EMMA) w ramach I naboru wniosków do Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Projekt ma na celu promocję śródlądowych dróg wodnych jako środka transportu towarowego, przygotowanie analiz niezbędnych do budowy nowej infrastruktury portów multimodalnych oraz podejmowanie działań mających na celu łamanie barier administracyjnych blokujących rozwój transportu rzecznego – odpowiada na nasze zapytanie dotyczące planów prezydenta Bydgoszczy, rzecznik Marta Stachowiak.

 

Ratusz zamierza przygotować analizę wielokryterialną, która obejmie zakres: lokalizacyjny, techniczny, ekonomiczny, środowiskowy i geologiczny.

 

Budowa portu multimodalnego może być wielką szansą Bydgoszczy, w szczególności, że przez Łęgnowo i tereny przemysłowe, przebiega linia kolejowa nr 201, którą Unia Europejska traktuje jako część transeuropejskiej sieci transportowej łączącej morza Bałtyckie z Adriatyckim. Zatem będzie możliwy w dalszej przyszłości przeładunek towarów płynących np. z Berlina na kolej w celu dostarczenia go do Wiednia lub Wenecji. Niewykluczone jest zatem, że bydgoski port rzeczny byłby najważniejszym na całej Wiśle.