Urząd Miasta Bydgoszczy zaproponował wykaz ulic, które miałyby zostać utwardzone w latach 2016-2018. Rocznie na ten cel przeznaczane będzie 17 mln zł. Ostateczna decyzja należeć będzie w środę do Rady Miasta Bydgoszczy.
Kilka tygodni temu informowaliśmy o ustaleniu kryteriów, w oparciu o które została sporządzona lista rankingowa – pod uwagę brano przede wszystkim liczbę mieszkańców, wiek ulicy (czas oczekiwania na utwardzenie), występowanie zagrożenia powodziowego, znaczenie ulicy dla układu komunikacyjnego oraz stopień utwardzenia ulic na danym osiedlu.
W oparciu o te kryteria Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej opracował plan inwestycyjny do 2018 roku, w którym ujęto łącznie 15 ulic (najwięcej z Miedzynia-Prądów i Czyżkówka).
Najwięcej punktów uzyskała ulica Pijarów na Miedzyniu, na drugim miejscu znalazła się ulica Osada z tej samej dzielny. W programie ujęto również ulice: Byszewską (Czyżkówko), Gawronią (Osowa Góra), Leszczyna od ulicy Widok do linii kolejowej) (Miedzyń), Siedlecką od Koronowskiej do Chmielnej i drugi odcinek od Karolewskiej do Pileckiego wraz z ulicą Świekatowską (Czyżkówko), Botaniczną (Miedzyń), Piaski (Piaski), Sanatoryjną (Opławiec-Smukała), Jeżynową (Miedzyń), Kapliczną (Siernieczek), Łubinową (Czyżkówko), Podleśną (Glinki), Ptasią (Osowa Góra) i Siewną od Chłopskiej do Leszczyna (Miedzyń).
Kolejność realizacji nie będzie zależeć od listy rankingowej, gdyż występuje różny poziom przygotowania tych ulic do inwestycji. ZDMiKP planuje realizować inwestycje w oparciu o tryb przetargowy ,,projektów i buduj”, który umożliwia najszybsze budowanie dróg, gdyż jeden wykonawca wykonuje projekt i następnie prowadzi prace budowlane.
Jedną z pierwszych inwestycji będzie budowana ulica Siedlecka, gdzie wojewoda wydał już decyzje ZRID. Ratusz liczył na dofinansowanie tego zadania z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych, ale wojewoda nisko ocenił Siedlecką w swoim rankingu. Miasto się od tej decyzji odwołało. Niezależnie jednak od tego, czy otrzymamy dotację, Siedlecka ma być realizowana w najbliższych miesiącach.
Dzakanowski chciał większej liczby inwestycji
Powyższa koncepcja została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Bydgoszczy. Ostateczna decyzja będzie należeć do radnych na środowych obradach plenarnych.
Radny Bogdan Dzakanowski wnioskował, aby wydatki na ten program zwiększyć do 35 mln zł rocznie Nie uzyskał jednak poparcia od żadnego radnego.