Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy opowiada się jednoznacznie za odbudową zachodniej pierzei Starego Rynku w historycznym kształcie, proponując utworzenie w miejscu dawnego kościoła symbolu-mauzoleum pamięci ofiar hitleryzmu. Towarzystwo zwraca jednak uwagę, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść dopiero po konsultacjach z mieszkańcami, którzy będą musieli wyrazić na takie rozwiązanie zgodę.
TMMB przypomina, że o odbudowę zachodniej pierzei w historycznym kształcie działacze tej organizacji zabiegają od 1946 roku. Wśród zaangażowanych w tę ideę znaleźli się wybitni bydgoszczanie: Andrzej Szwalbe i Jerzy Sulima-Kamiński.
Stanowiący główny akcent architektoniczny pierzei, kościół pojezuicki – mówił Jerzy Sulima-Kamiński – powinien pełnić przede wszystkim funkcję symbolu-mauzoleum ofiar hitleryzmu. Powinien być świątynią pamięci narodowej, przestrogą dla destruktywnych, niehumanitarnych i antyhumanistycznych sil dochodzących do głosu we współczesnym świecie, materialnym wyrazem wyższości prawdy nad kłamstwem.