Trójka radnych PO przeciwna przestrzeganiu prawa przez Radę Miasta

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Bydgoszczy po wezwaniu przez wojewodę skierowała w końcu skargę samorządowców z Solca Kujawskiego na prezydenta Bydgoszczy do właściwej Komisji Rewizyjnej. Takie postępowanie wymusza Kodeks Postępowania Administracyjnego oraz Statut Miasta Bydgoszczy. Dla trzech radnych Platformy Obywatelskiej to prawo nie miało jednak większego znaczenia.

 

Pod koniec marca przewodniczący Rady Miejskiej Solca Kujawskiego Mariusz Zamorowski napisał do Rady Miasta Bydgoszczy skargę na postępowanie prezydenta Rafała Bruskiego, który w opinii soleckich radnych wpływach w sposób naruszający autonomię ich samorządu, w kwestii rozwiązania Spółki Wodnej ,,Kapuściska”. Odchodząc od merytorycznego problemu poruszanego w skardze (do tematu wrócimy, gdy będzie procedowany przez Komisję Rewizyjną), to sposób postępowania z tego typu pismami reguluje Kodeks Postępowania Administracyjnego i będący już prawem miejscowym Statut Miasta Bydgoszczy. Nakazuje on przekazanie skargi przez Radę Miasta do Komisji Rewizyjnej, aby ta po zbadaniu merytorycznym zaproponowała radnym rozstrzygnięcie – uznanie skargi za zasadną lub niezasadną.

 

Od marca minęło wiele miesięcy, a skargę do Komisji Rewizyjnej skierowano dopiero w ubiegłym tygodniu. Pierw potrzeby przekazania skargi nie widział przewodniczący Zbigniew Sobociński. Następnie, gdy taką inicjatywę podjęła Komisja Samorządności i Statutowo Organizacyjna, to wniosek przekazania skargi do Komisji Rewizyjnej został odrzucony w głosowaniu, gdyż radni PO głosowali przeciwko.

 

Temat powrócił po zbadaniu postępowania Rady Miasta przez wojewodę, gdzie uznano działanie niezgodne z prawem. W ubiegłą środę większość radnych była za skierowaniem skargi, ale trójka radnych nadal głosowała za nieprzestrzeganiem prawa – Bernadeta Różańska-Majchrzak, Janusz Drozdalski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler.

 

Statut Miasta Bydgoszczy nakazujący powyższe postępowanie został przez radnych zaakceptowany 18 listopada ubiegłego roku. Za jego przyjęciem głosowała radan Różańska-Majchrzak i radny Zagłoba-Zygler.