W 35-tą rocznicę wywalczenia przez robotników ,,Solidarności”



30 sierpnia 1980 roku władze komunistyczne zgodziły się na rejestrację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność”. Za nim do tego doszło przez Polskę przeszła dwutygodniowa fala strajków. Podpisaniem porozumień sierpniowych było ważnym krokiem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, gdzie do tej pory decydowała o wszystkim jedna partia.

Rozpoczęło się 14 sierpnia, gdy w Stoczni Gdańskiem im. Lenina z rana stanęły pracę na kilku wydziały, zaś po południu strajkowała już cała stocznia. W kolejnych dniach protest rozprzestrzenił się na kolejne zakłady na Wybrzeżu, a w kolejnym etapie w całym kraju. Łącznie protestowało około 700 zakładów. Główną przyczyną niezadowolenia społecznego była trudna sytuacja gospodarcza w kraju, co miało wpływ na wzrost cen towarów.

 

Robotnicy domagali się legalizacji wolnych związków zawodowych, niezależnych od rządu i zniesienia cenzury. Władza zgodziła się na część żądań, w rezultacie czego 30 sierpnia 1980 roku podpisano w Gdańsku porozumienia, które pozwoliły zalegalizować Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ,,Solidarność”.

 

Dzisiaj w 35-tą rocznicę tych wydarzeń, w miejscu szczególnym dla bydgoskiej Solidarności, w kościele Ojców Jezuitów przy Placu Kościeleckich odprawiono uroczystą eucharystię w intencji Ojczyzny i Solidarności.