Sejmik w tym tygodniu przyjął uchwałę ustanawiający zbliżający się rok pod patronatem Dziedzictwa Chrztu Polski. Przypadać będzie bowiem 1050 rocznica Chrztu Polski. Radni przyjęli stosowane stanowisko jednogłośnie.
W 2016 roku przypada rocznica Chrztu Polski, który włączył naszą Ojczyznę do wspólnoty chrześcijańskiej. Poprzez akt ten przyjęliśmy system wartości moralnych i społecznych ukształtowanych na fundamencie Dekalogu. Był to zwrot o niezwykłej doniosłości, który zmienił na wieki nasze miejsce i rolę na kontynencie europejskim. Późniejszy Zjazd Gnieźnieński był zwieńczeniem wydarzeń zainicjowanych w roku 966 – przypieczętowane zostały polityczne związki z Europą Zachodnią – napisali radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Chrzest Polski stanowił przełomowy, dziejowy krok, który przyśpieszył formowanie się państwa polskiego, kształtowanie się systemu władzy, struktur społecznych, sił zbrojnych. Łacina, ówcześnie uniwersalny sposób komunikacji, wpłynęła na rozwój sądownictwa i szkolnictwa. Rodzącym się elitom ułatwiła dostęp do wiedzy z zakresu filozofii, prawa, teologii, nauk wyzwolonych i medycyny.
Sejmik zauważa ponadto, że 1000 rocznica Chrztu Polski nie mogła odbyć się należycie z powodów politycznych i ideologicznych. Wartości chrześcijańskie są bowiem sprzeczne z ideologią na której opierał się ustrój Polski Ludowej.
Inicjatorem ustanowienia roku 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski jest bydgoski radny Roman Jasiakiewicz.