W ostatnich tygodniach odbyło się kilka posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu ustawy o powiatach metropolitarnych. Przed projektem jeszcze długa droga legislacyjna, ale odbyły się już pierwsze dyskusje o założeniach przyszłych metropolii.
Projekt przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej ze Śląska, gdzie potrzeba funkcjonowania takiej ustawy jest dość duża. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce w Sejmie wiosną ubiegłego roku. Od czerwca dość intensywnie pracuje nad nią podkomisja.
– To jest jedyny projekt od 25 lat dotyczący obszarów metropolitarnych – powiedział na posiedzeniu podkomisji w dniu 10 czerwca poseł Marek Wójcik, który reprezentuje posłów wnioskodawców tego projektu.
Na posiedzeniach merytorycznych uzgodniono, że zainteresowane utworzeniem powiatu metropolitarnego samorządy będą występować do rządu o powołanie takiego ciała. Wniosek taki powinien być skierowany do 31 marca, aby powiat metropolitarny został powołany z dniem 1 stycznia roku następnego. Posiadałby on swoją Radę Powiatu oraz Zarząd Powiatu, przy tym byłaby zachowana samorządność pozostałych jednostek samorządu terytorialnego. Powiat metropolitarny granicami mógłby przekraczać granice województw.
– Rada Ministrów będzie wstanie ocenić czy dany powiat metropolitarny będzie wstanie się utrzymać – uważa poseł Wójcik, który jest przeciwny zapisywaniu minimalnych wymogów w ustawie.
Po dyskusji na komisji uzgodniono jednak, że powinno znaleźć się kryterium wchodzenia w skład takiego powiatu miasta województwa.
Z punktu widzenia województwa kujawsko-pomorskiego ta ustawa oznaczałaby, że chęć powołania powiatu metropolitarnego musieliby wyrazić radni zainteresowanych samorządów, a następnie musiałoby ta propozycja uzyskać akceptację Rady Ministrów. Daje to zatem narzędzia do centralnego ustalenia, że rząd zaakceptuje tylko bydgosko-toruński powiat metropolitarny.
W podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tym projektem nie zasiada żaden poseł z województwa kujawsko-pomorskiego. Do czerwca członkiem komisji był poseł Grzegorz Schreiber, który wybrany został w województwie łódzkim, choć przez wiele lat działał w bydgoskich struktura PiS.
Śląski powiat metropolitarny jak szacują przedstawiciele rządu ma liczyć ok. 3,5 mln mieszkańców, gdy województwo kujawsko-pomorskie w całości liczy lekko ponad 2 mln.