W sobotę poznamy co Bydgoszcz skrywa za zamkniętymi drzwiami



Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza na sobotnią wycieczkę z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Tym razem poznać będzie można historię bydgoskiego śródmieścia oraz zamkowe legendy o okrutnym rozbójniku. Tradycyjnie udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

Zajrzymy do Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy przy Starym Rynku 24. Pracownia powstała 13 stycznia 1964 roku i od tego czasu jest kopalnią wiedzy o Bydgoszczy i regionie. Na miejscu można też uzyskać szczegółowe wskazówki, jak znaleźć potrzebną informację dotyczącą osób instytucji i obiektów. W zbiorach jest wiele perełek, w tym pochodząca z 1806 roku ulotka zawierająca skargę na żołnierzy francuskich którzy źle traktowali niemieckiego śluzowego i wiele innych cennych dokumentów. O wszystkim opowie kierująca pracownią p. Alina Walukiewicz.

 

Na spacer w głąb historii pójdziemy z historykiem sztuki Krzysztofem Bartowskim. Na przedmieściach bydgoskich na przełomie XV i XVII w., z uwagi na epidemie dziesiątkujące ludność, powstawały szpitale. Na przedmieściu Kujawskim możny ród Graców wraz z innymi mieszczanami w 1502 roku ufundował kościół pw. św. Stanisława wraz z dwoma budynkami szpitalnymi. Dziś pamięć tych obiektów przywołują medaliony z dawnego kościoła wmurowane na kamienicy przy Zbożowym Rynku 3.

 

Najdawniejsza historia Bydgoszczy to także legendy. Tym razem Jerzy Derenda zaprosi w okolice modelu Zamku Bydgoskiego przy ul. Grodzkiej 21. Nieprzypadkowo, właśnie tam. Zamkowi Bydgoskiemu, symbolowi władzy, dumy i dostojeństwa zbudowanemu przez króla Kazimierza III Wielkiego poświęcono najwięcej legend i przypowieści Ba, powstały nawet obrazy m.in. Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego. Wieść niesie, że wcześniej w miejscu zamku było grodzisko z okrutnym rozbójnikiem siejącym grozę w okolicy. Tenże zginął z ręki pięknej córki , która potem jako mara krążyła po grodowej okolicy. To tylko niektóre z legend.

 

Wciąż zbyt mało wiemy, jak rodziło się bydgoskie śródmieście. Opowie o tym historyk sztuki Bogna Derkowska-Kostkowska. A interesujące są dzieje przedlokacyjne i lokacyjne miasta, potem połowa XIX wieku, kiedy w ślad za uprzemysłowieniem miasta powstaje zachowany do czasów obecnych urbanistyczno-architektoniczny zespół śródmiejski. Śródmieście obejmuje obszar tzw. Bocianowa, jego oś kompozycyjną wyznaczają ulice: Śniadeckich i Warszawska oraz place: Piastowski i Zbawiciela. Stąd propozycja spaceru ul. Śniadeckich w stronę dworca kolejowego.

 

Zapisy na wydarzenie prowadzone są do piątku w godzinach 9:00-15:00 w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 oraz w tych samych godzinach telefonicznie – 52-322-51-96