Na sobotę Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy planuje kolejną wycieczkę z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Z racji, że tego dnia przypada Święto Wojska Polskiego – nie zabraknie akcentów wojskowych – będzie o operacjach Marynarki Wojennej w bydgoskim Fordonie, prowadzonych w pierwszych dniach II wojny światowej.
Podczas wycieczki archeolog Robert Grochowski opowie o odkryciach podczas wykopalisk przy bydgoskiej Katedrze. Będzie tez okazja do zapoznania się z dziś już nieistniejącym wyglądem świątyni. W XVII wieku Katedrę otaczały czworoboczne kaplice m.in. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, św. Anny i NMP, św. Szczepana, oraz św. św. Fabiana i Sebastiana (obecnie jedyna zachowana – św. Krzyża).
W sobotę 15 sierpnia przypada święto Wojska Polskiego i święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Jest to jednocześnie rocznica słynnej bitwy warszawskiej, która powstrzymała ofensywę bolszewików. Z tej okazji płk. Wojciech Zawadzki opowie o wydarzeniach, jakie rozegrały się 95 lat temu oraz zaprezentowania najnowszej książki płk. Wojciecha Zawadzkiego: „ Pomorze 1920” wydanej przez Bellone w cyklu „Historyczne bitwy”. Autor przedstawia w nich dwie operacje wojskowe na Pomorzu w 1920 r. Pierwszą był powrót do Macierzy w styczniu i lutym 1920 r. tej części Pomorza, która stała się województwem pomorskim (pod względem wojskowym Okręgiem Generalnym „Pomorze” z siedzibą w Grudziądzu). Operację tę wykonały wojska frontu Wielkopolskiego pod wodzą gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego i frontu Pomorskiego, którym kierował gen. Józef Haller. Drugą była obrona Pomorza przed inwazją bolszewicką w lipcu i sierpniu 1920 r. Autor podjął też nieznany wątek tzw. Armii Zachodniej jako wyjścia awaryjnego w przypadku klęski pod Warszawą.
Następnie pojedziemy autokarem do Fordonu. Niewielu z nas wie, że działania Polskiej Marynarki Wojennej we wrześniu 1939 roku odbywały się nie tylko w Gdyni i na Helu. Pod koniec marca 1939 roku powstał Oddział Wydzielony Rzeki Wisły, którego bazą od lipca 1939 roku był port w Brdyujściu. Polskie jednostki ochraniały przeprawy i zapobiegały ostrzeliwaniu mostów, choć miały wielkie trudności z powodu niskiego stanu wody na Wiśle.
Również w Fordonie będziemy mieli okazję zwiedzenia dawnej, zabytkowej synagogi zbudowanej po pożarze poprzedniej w 1825 roku, a także o powstającej w pobliżu, w starym magazynie, ekspozycji dotyczącej przeszłości Fordonu. Wśród zbiorów znajdują się m.in. wydobyte z Wisły macewy (stare nagrobki żydowskie). O szczegółach dowiemy się od m.in. od Damiana Rączki, pasjonata historii członka Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
Tajemnice Koziego Rynku w starym Fordonie przybliży archeolog Robert Grochowski. Podczas ostatnich wykopalisk prowadzonych tam na zlecenie Urzędu Miasta odkryto wiele eksponatów dotyczących przeszłości Fordonu. Wszystko wskazuje na to, że po spaleniu Wyszogrodu przez Krzyżaków, właśnie tu przenieśli się pozostali przy życiu mieszkańcy.
Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 15 sierpnia 2015 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52-322-51-96 lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki, przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.