WIOŚ zainteresowany informowaniem inowrocławian o stanie atmosfery

W odpowiedzi na zapytanie radnego powiatowego Jacka Olecha Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Bydgoszczy wyraził wolę realnego informowania mieszkańców o stanie zanieczyszczenia na ekranie multimedialnym. WIOŚ przy tym podkreśla, że nie ma środków na pokrycie kosztów instalacji i eksploatacji nowego telebimu w Inowrocławiu.

Tego typu tablice, gdzie mieszkańcy mogą zobaczyć stężenie różnych substancji w atmosferze, są obecne w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku. Reprezentująca WIOŚ dr Elwira Jurowska zadeklarowała, że w przypadku zainstalowania takiej tablicy w Inowrocławiu przez lokalne samorządy, to bez problemu instytucja ta udostępniałaby odpowiednie dane. WIOŚ wyraża także wolę wyświetlania informacji o atmosferze, na którymś z funkcjonujących już w mieście telebimów.

 

Radny Jacek Olech informuje, że zawnioskuje do prezydenta Ryszarda Brejzy, aby użyczył przestrzeń telebimu znajdującego się na budynku teatru przy starówce.

 

Kontrowersyjna opłata

Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe, za każdy dzień pobytu kuracjusza pobiera tzw. opłatę uzdrowiskową, czyli kilkuzłotowy podatek. Zdaniem niektórych przedstawicieli opozycji niesłusznie, gdyż stan atmosfery nie do końca spełnia walorów uzdrowiskowych. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Inowrocławiu radny Andrzej Kieraj powołując się na artykuł w prasie ogólnopolskiej, zarzucał, że Inowrocław nie spełniając walorów klimatycznych takową opłatę pobiera. W odpowiedzi nie zgodził się z tym zastępca prezydenta Ireneusz Stachowiak, który twierdził, że zgodnie z informacjami jakimi dysponuje miasto z Ministerstwa Środowiska, Inowrocław walory uzdrowiskowe, pozwalające na pobór opłaty klimatycznej, spełnia. Stachowiak zadeklarował radnemu, że zwróci się do redakcji o sprostowanie informacji.

 

Tablica by nieco rozwiała wątpliwości

Z racji dużej różnicy zdań, co do sprawiedliwości pobierania opłaty uzdrowiskowej, pojawiają się wnioski dotyczące utworzenia stałej tablicy, z wynikami pomiaru atmosfery. Wówczas kuracjusze byliby o sytuacji klimatycznej informowani w sposób transparentny.

 

WIOŚ informacje o stanie atmosfery publikuje także w internecie.