Polityk startujący niemal w każdych wyborach, bo długich latach politycznego niebytu przeżywa politycznie swoje drugie pięć minut. Janusz Korwin-Mikke w swoich poglądach jest postacią kontrowersyjną, przy tym jednak dość twardo trzymająca się swoich poglądów.
Poglądy Janusza Korwin-Mikke to przede wszystkim dość skrajny liberalizm gospodarczy, który zakłada ograniczenie rolę państwa do minimum, poprzez m.in. likwidację systemu ubezpieczeń społecznych. Swoje liberalne poglądy głosił już w PRL.
Po raz pierwszy funkcję publiczną pełnił jednak po przemianach ustrojowych. W 1991 roku został wybrany posłem na Sejm I kadencji z ramienia Unii Polityki Realnej. Wówczas nie obowiązywał bowiem próg wyborczy. Podczas tej kadencji Korwin-Mikke zasłynął projektem ustawy lustracyjnej, która miała wpływ na skrócenie kadencji.
Po długich latach porażek wyborczych w maju ubiegłego roku uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Notowania jego osoby dają szansę jego nowemu ugrupowaniu na wejście do Sejmu jesienią.
Polityk ten jest jednak postacią dość kontrowersyjną i nieco zachowuje się jak celebryta. Cieszy się poparciem przede wszystkim wśród młodego pokolenia. Mimo niezmiennych poglądów, kilkukrotnie zmieniał partie. Zaczynał o UPR, następnie po kłótni z częścią działaczy założył Wolność i Praworządność, później był Kongres Nowej Prawicy (formalnie jest jeszcze jej członkiem), a w rejestracji jest obecnie partia KORWiN. Co ciekawe, postać Korwin-Mikkego była zawsze głównym elementem rozwojowym nowych formacji.
Janusz Korwin-Mikke uważa się za kandydata antysystemowego, czyli dąży do stanowczej zmiany ustroju. Ten jego pogląd ilustruje wypowiedź z kampanii wyborczej w 2010 roku – Nie chodzi, aby Korwin-Mikke przejął koryto, ale żeby to koryto zlikwidować.
W tej kampanii wyborczej w naszym regionie gościł przez dwa dni (17 i 18 marca). Spotkanie otwarte w kinoteatrze Adria w Bydgoszczy przyciągnęło ponad 1,5 tys. osób, czego jego konkurencji mogą mu tylko pozazdrościć.
{youtube}xJ_5oGRInH4{/youtube}
Ciekawostki
Startował we wszystkich wyborach prezydenckich od 1995 roku
W 2010 roku startując na Prezydenta RP uzyskał 2,48% co dało mu czwarty wynik. Wypadł lepiej m.in. od kandydata PSL.