Gdy nastał mrok zebrani na Wyspie Młyńskiej próbowali się cofnąć o 669 lat wstecz, gdy król Kazimierz III Wielki zdecydował lokacji Królewca (Bydgoszczy) na prawie magdeburskim. Rycerstwo oraz korona miały podkreślić szczególny charakter tej chwili – dialogi oparte były zaś o historyczne zapisy.
Historyk od razu zauważy, że Bydgoszczy prawa król Kazimierz Wielki nadał przebywając w rodzinnym Brześciu Kujawskim, w niedzielne święto to wyjątkowe wydarzenie przeniesiono jednak do Bydgoszczy. Inscenizację nadania praw miejskich przygotowała fundacja Zamek Bydgoski.
Zobacz jak Kazimierz Wielki nadaje Bydgoszczy prawa miejskie:
{youtube}5NTF2esug00{/youtube}
Przygotowane przedstawienie przedstawiało jednak nieco szerszy fragment historii Bydgoszczy. Począwszy od przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, przez kryzys państwa związany z rozbiciem dzielnicowym, po ponowne zjednoczenie za czasów Kazimierza Odnowiciela, który to zdecydował o powstaniu grodu strażniczego nad Brdą zwanego Bydgoszcza, od nazwiska starosty. Później rozpoczęła się wojna z krzyżakami, w czasie której Kazimierz III Wielki uznał, że w interesie strategicznym Polski jest wzmocnienie Bydgoszczy.
Zobacz jak powstał gród nad Brdą Bydgoszcza:
{youtube}WBXfwQL3vHM{/youtube}
I choć w oficjalnych dokumentach wydanych przez Kazimierza III Wielkiego gród nasz nazywać miał się Królewiec, ale ta nazwa powszechnie się nie przyjęła.