Bydgoska młodzież w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi

Dokładnie dzisiaj przypada setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, wybitnego polskiego pisarza, któremu przyszło tworzyć w okresie zaborów. Odzyskania przez Polskę niepodległości co prawda nigdy nie doczekał, ale to dzięki jego dziełom duch polskości był obecny wśród polskich patriotów. W Bydgoszczy w 1927 roku odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi.

W południe pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Parku im. Jana Kochanowskiego zebrała się młodzież z Gimnazjum nr 56 imienia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, w strojach inspirowanych dziełami wybitnego pisarza. Spotkać można było m.in. Oleńke i Juranda ze Spychowa, postacie z ,,Krzyżaków”, ale również bohaterów ,,Ogniem i Mieczem” czy ,,Potopu”. W okresie, gdy Polacy nie mieli swojego państwa, dzięki dziełom Sienkiewicza mogli żyć wielką niegdyś Polską i nadziejami na ich odrodzenie. Henryk Sienkiewicz pisał bowiem ku pokrzepieniu serc.

 

 

 

Bydgoszczanie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, głównie ze względu na ,,Krzyżaków” zdecydowali się postawić Sienkiewiczowi pomnik. Chodziło o to, aby podkreślić, iż przez lata Bydgoszcz była tym bastionem, który bronił Polskę przed żywiołami germańskimi. Napis na cokole pomnika brzmiał – Autorowi krzyżaków.

 

 

Odsłonięty uroczyście 31 lipca 1927 roku pomnik, w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego oraz delegatów: Francji, Belgi, Czechosłowacji i Włoch pomnik, został w czasie II wojny światowej zniszczony przez Niemców. Po wojnie ludność bydgoska widziała potrzebę jego odbudowy, o czym opowiadał dzisiaj młodzieży prezes TMMB Jerzy Derenda. Pomnik odbudowano już jednak w innym kształcie.

 

Fotografia z 1927 roku

 

Decyzją Sejmu RP rok 2016 obchodzimy pod patronatem Henryka Sienkiewicza.

 

Więcej o zniszczonym pomniku można przeczytać na łamach PopieramBydgoszcz.plTrwa rok Henryka Sienkiewicza