Bydgoszcz będzie gościć po raz kolejny Targi Myśliwskie

Już 1 i 2 października br. odbędą się w Bydgoszczy VII Targi Myśliwskie, po raz drugi w Bydgoskim Centrum Targowo- Wystawienniczym. Bydgoszcz stanie się po raz kolejny myśliwskim sercem Polski. Jak co roku, to dwudniowe święto będzie obfitowało w szereg atrakcji zarówno dla braci myśliwskiej, jak i wszystkich, którym ta tematyka jest bliska. Bogaty program przyciąga zawsze nie tylko znawców branży, ale też okolicznych mieszkańców. Na Gości czekać będzie szereg atrakcji, także o walorach edukacyjnych m.in. informacje o zagrożeniach czyhających w lesie i sposobach radzenia sobie z nimi, podnoszenie świadomości na temat ekologii i życia dzikich zwierząt.

Odwiedzający będą mogli skorzystać ze specjalnej linii autobusowej, która kursować będzie z Placu Kościeleckich bezpośrednio do Bydgoskiego Centrum Targowo- Wystawienniczego.

 

Tematyka prelekcji oraz wystaw edukacyjnych na poszczególnych stanowiskach wystawienniczych:

1. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Pracownicy Stacji przygotowali nie lada gratkę dla pasjonatów grzybobrania! Podczas prelekcji zostaną przedstawione gatunki i morfologia grzybów jadalnych i trujących. Wskazane będą istotne różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami grzybów, co pozwoli na ich późniejszą prawidłową identyfikację oraz uniknięcie zatruć. Scharakteryzowane zostaną pierwsze objawy zatrucia grzybami oraz porady, jak powinniśmy zachowywać się w przypadku ich wystąpienia. Celem prelekcji będzie:

– podniesienie poziomu wiedzy na temat grzybów jadalnych i trujących,

– zmniejszenie ilości zatruć poprzez uświadomienie społeczeństwu zagrożeń płynących ze spożywania gatunków grzybów, których nie do końca poznaliśmy lub lekkomyślnie zbieramy nie znając do końca ich toksycznego działania.

 

Liczne przypadki zatruć grzybami wskazują na istotną potrzebę edukowania społeczeństwa w tym zakresie.

 

2. Sokolnicy

Zaprezentowane będą gatunki ptaków drapieżnych – także tych rzadko występujących w naszym kraju. Przybliżona zostanie kultura i zwyczaje sokolnicze oraz historia sokolnictwa w Polsce. Usłyszeć będzie można o układaniu ptaków drapieżnych oraz o sposobach wykorzystywania ich możliwości. Spotkanie z sokolnikami to również możliwość poznania: ekologii ptaków drapieżnych, miejsc ich występowania w Polsce i na świecie. Sokolnicy przede wszystkim będą mieli okazję pokazać jak wygląda: opieka nad takimi ptakami, ochrona czynna wielu gatunków i jaka jest ich rola w ekosystemach naszego kraju. Dodatkowo będzie można poznać zakres wykorzystania ptaków drapieżnych w gospodarce.

 

3. Technikum Leśne w Tucholi

Uczniowie przybliżą odwiedzającym specyfikę szkół leśnych. Będzie można zobaczyć, jak szeroka jest tematyka leśna i w jaki sposób przebiega nauka w Technikum Leśnym. Wskażą możliwości rozwoju po zdobyciu zawodu technika leśnika, a także pokażą, jak wiele jest różnych dróg po ukończeniu edukacji w tym zakresie.

 

4. Lekarz weterynarii

Fachowiec z wieloletnim doświadczeniem. Od wielu lat prowadzący własną praktykę. Zaufało mu wielu opiekunów zwierząt domowych. Na Targach Myśliwskich podzieli się swoją wiedzą, odpowie na pytania zainteresowanych a ponadto pokaże, w jaki sposób trymuje się psy, opowie o ich zdrowiu i pielęgnacji. Wskaże także jakie zachowania psów mogą świadczyć o ich zachorowaniu na choroby zakaźne, jak postępować w przypadku podejrzeń chorób zakaźnych u psów i jakie zagrożenia dla człowieka niosą za sobą choroby odzwierzęce.

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich będzie wystawa kotów rasy Maine Coon. To jedna z najpopularniejszych kocich ras na świecie. Koty te zyskały sobie uznanie niezwykłą urodą, imponującymi rozmiarami, łagodnym temperamentem i niemal psią wiernością. Koty Maine Coon z powodu pewnych zachowań bywają żartobliwie nazywane „kotami – psami”. W rzeczywistości to kot bardzo lubiący obecność człowieka; bywa nawet, że staje się wręcz „nachalny”, silnie przywiązując się do swoich opiekunów. Oczekiwanie przy drzwiach wejściowych na powrót domowników, asystowanie w kuchni przy gotowaniu i innych czynnościach to typowe zajęcia kotów tej rasy, ponieważ Maine Coony nie lubią przebywać w samotności. Być może dzięki możliwości poznania i dotknięcia zyskają nowych pasjonatów spośród uczestników tegorocznych Targów.

 

5. Kuchnia myśliwska

Kuchnia jest elementem tożsamości narodowej i regionalnej szczególnie, gdy ma długą, bogatą i dobrze udokumentowaną historię. Polska kuchnia myśliwska spełnia wszystkie te warunki. Prowadzący opowie o postępowaniu z upolowaną zwierzyną, o traktowaniu pozyskanego mięsa, o smakach i aromatach jakie wiążą się ze środowiskiem, w którym ta zwierzyna żyje, jej sposobem życia i rytmem pór roku. Przedstawiona zostanie biologia zwierzyny łownej w relacji do jakości dziczyzny, obróbka wstępna surowca na elementy kulinarne w zależności od przeznaczenia w kuchni. Dodatkowym elementem będzie zaprezentowanie nowoczesnej dobrej kuchni myśliwskiej opartej na dziczyźnie oraz zbieranych w naszych lasach grzybach, jagodach, żurawinach. Podstawową zasadą tej kuchni jest fakt, że natura i jej dary to istota zdrowego i świadomego odżywiania. Wykład na temat przygotowania potraw z dziczyzny oraz ich walorów smakowych i zdrowotnych wygłosi ekspert w tym zakresie, znany nie tylko w kręgach myśliwych, ale także wszystkim miłośnikom dobrej i zdrowej kuchni, dr Józef Sadkiewicz.

 

6. Pokazy drwali

Każdy ma wyobrażenie o zawodzie drwala, ale nie każdy ma świadomość jak bardzo praca dzisiejszych drwali odbiega od warunków i czynności w ich pracy współcześnie.

 

Drwale nie wyglądają już tak jak kiedyś – pracują bowiem w specjalnych, ochronnych kombinezonach oraz kaskach, które chociaż częściowo chronią ich przed niebezpieczeństwami wynikającymi ze specyfiki pracy. Współcześni drwale do swojej dyspozycji mają również nowoczesne elektronarzędzia, dzięki którym ich praca jest znacznie efektywniejsza, niż kiedyś. Pomimo tego jednak ich zawód nadal zajmuje czołowe miejsca w rankingach najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zaw