Bydgoszcz rozpoczęła walkę o miano najbardziej rowerowego miasta w Europie



W European Cycling Challenge Bydgoszcz debiutuje. Zabawa polega na tym, w którym mieście zostanie przez okres maja przejechane najwięcej kilometrów. Bydgoskie środowiska rowerowe mierzą wysoko licząc, że znajdziemy się w czołówce. Rywalizują ze sobą miasta z całej Europy.

O godzinie 10:00 na Starym Rynku zebrało się kilkudziesięciu rowerzystów, aby zainaugurować European Cycling Challenge. Przejechano następnie dystans liczący około 14 km w kierunku sklepu Ikea w Fordonie.

 

W ubiegłym roku wygrał Gdańsk, w którym pokonano 450 km. Sebastian Nowak działający w bydgoskich środowiskach rowerowych przyznaje, że mierzymy wysoko, ale jako debiutantom może być nam ciężko dogonić Gdańsk. Bydgoszcz chciałaby być w czołówce, którą być może podobnie jak przed rokiem zdominują polskie miasta – stolica Włoch Rzym był dopiero czwarty. Można zatem napisać, że mierzymy w pierwszą piątkę. Wszystko zależeć będzie jednak od bydgoszczan.

 

 

Rywalizacja opiera się o aplikacje mobilną Cyling365, którą powinniśmy zainstalować i będzie zliczać nasze przejazdy w granicach Bydgoszczy. Według stanu w momencie pisania publikacji (godzina 13:40) Bydgoszcz znajduje się na drugim miejscu z przejechanymi 2,244 km. Prowadzi Gdańsk z 3,1 tys. km, trzeci jest Rzym 1,4 tys. km, przed Wrocławiem. Do tej pory zarejestrowało się w systemie European Cycling Challenge 473 bydgoszczan.

 

Informacje praktyczne o European Cycling Challenge (przygotowane przez ratusz):

1. Każdy uczestnik rejestruje się na stronie www.cyclingchallenge.eu/pl a następnie pobiera darmową aplikację na smartfona „Cycling365”. Aplikacja „Cycling365” służy do pomiaru liczby kilometrów przejechanych na rowerze i jest dostępna na najpopularniejsze systemy operacyjne, tj. Android, Apple-IOS, Windows Phone.

2. Podczas rejestracji poza podaniem swoich danych, wybiera się swoje miasto (Bydgoszcz). Dodatkowo można wybrać jedną z drużyn (pogrupowane w kategoriach: firmy, szkoły, inne), co umożliwia dodatkową rywalizację pomiędzy drużynami w mieście.

3. Przy pomocy aplikacji należy rejestrować wszystkie przejazdy rowerowe w maju – kwalifikowane będą przejazdy o dowolnym charakterze: do pracy, do sklepu, rekreacyjne. Nie będą sumowane (wliczane do podróży) przejazdy ze średnią prędkością powyżej 30 km/h i maksymalną (w danej chwili) powyżej 45 km/h oraz na dystansach dłuższych niż 35 km.

4. Osoby, które nie posiadają smartfonów, mogą również uczestniczyć w rywalizacji, a przejechane na rowerze kilometry wpisywać na swoje konto na stronie www.cyclingchallenge.eu/pl