Czy powrócimy do koncepcji postawienia pomnika św. Barbary?

W okresie międzywojennym podjęta została inicjatywa postawienia na wyspie św. Barbary jej pomnika. Nie udało się tego dzieła nigdy zakończyć, choć projekt opracował już nawet bydgoski rzeźbiarz Piotr Triebler. Święta Barbara jest uznawana za patronkę m.in. sterników i szyprów, stąd też jej szczególna część w mieście związana była z dobrodziejstwami jakie dla Bydgoszczy niosła Brda.

Na mapach wyspa św. Barbary funkcjonuje od końcówki XIX wieku. Inicjatywa postawienia jej pomnika, który liczyłby około 2 metrów wysokości, pojawiła się w latach 30-tych. Podobno udało się nawet uzbierać potrzebne na realizację inicjatywy pieniądze, ale w efekcie nie wiadomo czemu pomnik wówczas nie powstał. Późniejszy wybuch II wojny światowej i podporządkowanie Polski Moskwie sprawiły, iż inicjatywa ta odsunęła się na długie lata.

 

Zdjęcie z 1934 roku / Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Czy próba budowy pomnika patronki marynarzy zostanie podjęta raz jeszcze? Dyskutowano o tym w ubiegłym tygodniu, podczas wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wśród uczestników panowało przekonanie, że warto ten temat podjąć. Wizerunek św. Barbary wpłynąłby bowiem na pewno korzystnie na walory estetyczne śródmiejskiego odcinka Brdy. Miasto zyskałoby kolejny rozpoznawalny symbol. Obecnie wyspa św. Barbary nie jest w żaden sposób zagospodarowana.