Emisariusz Kardynała – film o Inowrocławiu w okresie II wojny światowej

Relikwie św. Wojciecha należą do ważniejszych dla Polaków symboli państwowości. Podczas II wojny światowej zostały one schowane w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu. Z Gniezna na Kujawy przewiózł je niemiecki żołnierz. Historię tego niezwykłego wydarzenia opowiada film pt. ,,Emisariusz Kardynała”, którego premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niezwykłą historię nakręcił reżyser Andrzej Machowski. Jego dzieło filmowe opowiada o tym jak stacjonujący w Inowrocławiu żołnierze Wermachtu Urban Thelen, na prośbę proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Paula Mattauscha, wykonał niebezpieczną misję uratowania relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Thelen relikwie przewiózł w lipcu 1941 roku. Schowane w kościele św. Mikołaja przetrwały okres II wojny światowej.

 

– To nie tylko bardzo ciekawa historia, ale także opowieść o dzielnych ludziach po obu stronach wojennej „barykady”, którzy w imię swojej wiary ryzykowali życie – mówi o tym dziele filmowy prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

Przedpremierowy pokaz filmu planowany jest w środę 23 marca w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy Placu Klasztornym w Inowrocławiu. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 17:00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązywać będą bilety. Można je otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta w pokoju 204. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera filmu.

 

Szersze grono odbiorców z tym dziełem filmowym będzie mogło zapoznać się w przyszłą niedzielę 27 marca – o godzinie 16:25 emisję ,,Emisariusza Kardynała” planuje stacja TVP Historia.