Inowrocław 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej

Fot: www.ki24.info

Fot: www.ki24.info

Pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia zebrała się dzisiaj inowrocławska społeczność, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej oraz wszystkim, którzy podjęli się walki ponad ludzkie siły, na rzecz utrzymanie niepodległości Polski.

– Dzień 1 września 1939 roku stał się końcem epoki, a zarazem początkiem próby ponad siły – mówił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza – Dwa wielkie państwa liczące razem ponad 270 mln ludności skonfrontowały swą przemoc z 30-to prawie milionową Rzeczpospolitą.

 

Prezydent Inowrocławia zrelacjonował życie w pierwszych dniach września – Inowrocław 1 września 1939 roku: Spikerzy radiowi co kilka minut powtarzali komunikat o rozpoczęciu działań wojennych. Szkoły tego dnia nie rozpoczęły nauki. 3 września 1939 roku: Jak w każdą niedzielę mieszkańcy Inowrocławia udawali się do kościołów na nabożeństwo. Tego dnia pomiędzy godziną 8 a 9 w audycji radiowej nastąpiła przerwa. Na ulicach słychać było wezwanie do alarmu lotniczego ,,Uwaga, uwaga, ogłaszam alarm lotniczy dla miasta Inowrocławia. Eskadra nieprzyjacielskich samolotów z kierunku Gniezna zbliża się do Inowrocławia”. Zawyły syreny elektrowni, parowozowni inowrocławskiej, koszar, warzelni soli, fabryk i maszyn rolniczych. Domy, ulice momentalnie pustoszały. Samoloty nisko przelatywały nad Solankami i dworce zrzucając bomby. Na samej szosie bydgoskiej zabitych zostało 50 uciekinierów. W samym mieście śmierć poniosło 11 obywateli naszego miasta.

 

Do Inowrocławia Niemcy wkroczyli po kilku dniach – 8 września – Najstraszniejszy dla miasta dzień, w dziejach inowrocławskiej II Rzeczypospolitej. Godzina 9 spotkanie z nieprzyjacielem na moście bydgoskim, tam był pierwszy punkt oporu przed wrogiem, następnie pobliże pomnika Jana Kasprowicza pod dworcem PKS, kolejne starcia pod budynkiem magistratu – dzisiejszy Urząd Gminy przy ulicy Królowej Jadwigi. (…) W godzinach wieczornych miasto zostało zdobyte. W walkach zginęło 31 osób cywilnych, w odniesieniu do 11 nie udało się ustalić personaliów. Był to wstęp do długich i okrutnych okupacyjnych nocy.

 

W dalszej części obchodów odczytano apel poległych, wojsko oddało salwę honorową i złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

 

Wcześniej w kościele garnizonowym pw. św. Barbary i św. Maurycego odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, ofiar II wojny światowej i Miasta Inowrocławia.