Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy od wielu lat narzeka na dość małą przestrzeń. Sześc lat temu pojawił się pomysł oddania IPN budynku szkoły przy ulicy Sobieskiego na Śródmieściu, co spotkało się z protestami, głównie dlatego, iż konieczne byłoby przeniesienie szkoły. Najprawdopodobniej bydgoski IPN problemy lokalowe rozwiąże jednak w niedalekiej przyszłości, gdyż Urząd Miasta chce przekazać tej instytucji działkę przy ulicy Grudziądzkiej, gdzie mogłaby powstać nowa siedziba. Decyzję na temat darowizny podejmą w przyszłą środę radni.
Obecnie IPN korzysta z pomieszczeń znajdujących się w budynkach Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej. Ratusz jednak również potrzebuje nowej przestrzeni, bowiem chociażby wdrażanie rządowego programu Rodzina 500+ wymusiła zatrudnienie nowych urzędników. Stąd miasto chciałoby zagospodarować w przyszłości obecne pomieszczenia wykorzystywane przez IPN, na potrzeby urzędu. Dlatego też zrodził się po rozmowach z IPN pomysł przekazania działki pod nową siedzibę.
Prezydent Rafał Bruski proponuje działkę wartą około 1,7 mln zł przy ulicy Grudziądzkiej, której część obecnie wydzierżawiona jest pod garaże. Zgodnie z przepisami, byłaby to darowizna Miasta Bydgoszczy na rzecz Skarbu Państwa.
Nie jest to jednak jedyna darowizna, jaką planuje przekazać prezydent Bydgoszczy. Przy ulicy Górzyskowo-Biedaszkowo przygotowywana jest darowizna na potrzeby Straży Granicznej. Miejska spółka KPEC zaś przy ulicy Siedleckiej planuje oddać nieruchomość na potrzeby ulokowania w Bydgoszczy delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Transakcja dwustronna
W zamian Skarb Państwa oddać miałby Miastu Bydgoszcz 12 niezabudowanych działek przy ulicy Mariana Rejewskiego, przy hipermarkecie Auchan. Ratusz rozważa wykorzystanie tych dzialek w przyszłości na potrzeby rekreacyjno-sportowe.