Jest odwołanie do decyzji ZRID dla rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej



W ubiegłym tygodniu wojewoda wydał obwieszczenie informujące, iż wobec decyzji ZRID dla rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej od Węzła Zachodniego do granic miasta, wniesione zostało odwołanie, które rozpatrzyć będzie musiało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Opóźnić może to realizację inwestycji drogowych.

Wartość inwestycji łączącej planowany węzeł drogi S-5 w Pawłówku z Węzłem Zachodnim to około 150 mln zł, ratusz liczy na pozyskanie 85% dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach rządowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wojewoda wydał w październiku. Decyzja ZRID jest podstawą do przeprowadzenia wywłaszczeń nieruchomości koniecznych do realizacji inwestycji. Obwieszczenie wojewody informuje, iż kilka podmiotów których dotyczy przedmiotowa decyzja ZRID zdecydowały się skorzystać z prawa do odwołania. Na odcinku pomiędzy Węzłem Zachodnim a lasem rozpoczynającym się na skrzyżowaniu z ulicą Filtrową konieczne będą wyburzenia budynków. Część mieszkańców już się przeprowadziła.

 

Odwołanie od decyzji ZRID wniesiono również wobec planu budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Pojawiło się z tego powodu niebezpieczeństwo utraty dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego, gdyż jeden z wymogów wymaga ostatecznej decyzji ZRID. Z naszej wstępnej analizy kryteriów rządowego programu POiŚ wynika, że ostateczna decyzja ZRID nie jest wymogiem obowiązkowym, natomiast nieuregulowane kwestie dotyczące własności gruntów mogą sprawić, iż wniosek Bydgoszczy o dofinansowanie rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej uzyska niższą ocenę.