Na razie Sejm projektem utworzenia Uniwersytetu Medycznego się nie zajmie

Wstępnie debatę w ramach I czytania obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zaplanowano na jutro. W ostatniej chwili inicjatywę wycofano jednak z bieżącego posiedzenia. Najprawdopodobniej czytanie będzie miało miejsce 30 marca.

 

Tematyce utworzenia Uniwersytetu Medycznego dużo uwagi poświęca najnowsze wydanie bezpłatnej gazety Dziennik Bydgoski, wydawnictwa TMMB. Dość poważne zarzuty w swoim tekście przedstawia pracownik Collegium Medicum prof. Maciej Świątkowski, który jest również radnym województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Na wstępie chciałbym postawić następującą tezę, działania władz UMK w sprawie Collegium Medicum zmierzają w takim kierunku, aby Collegium Medicum w Bydgoszczy pełniło funkcję szkoły zawodowej w zakresie kształcenia studentów w zawodach medycznych, natomiast UMK w Toruniu miałby realizować projekty badawcze w dziedzinach nauk medycznych, farmaceutycznych oraz nauk o zdrowiu – pisze prof. Maciej Świątkowski.

 

Wielokrotnie w swoich publicznych wypowiedziach Świątkowski wskazywał realizację wszelkich projektów badawczych w Toruniu. Dlatego też w jego opinii jeżeli bydgoska uczelnia medyczna ma się rozwijać, to powinna się usamodzielnić od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Świątkowski poświęcił zagadnieniu utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy również swoje wystąpienie na forum nadzwyczajnej sesji Sejmiku we Włocławku, która odbywała się w poniedziałek. Radny mówił tam przede wszystkim o korzyściach dla województwa jakie przyniosłoby utworzenie Uniwersytetu Medycznego. Wskazywał on bowiem, że za kilka lat będzie nam brakować lekarzy i pielęgniarek.