O trudnych sprawach ale też o przyszłości relacji polsko-niemieckich



Obchodzimy obecnie jubileusz 25-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Bydgoszczą i niemieckim miastem Mannheim. Deutsch-Polonische Gesellschaft Mannheim-Ludwigshafen, kierowane przez Giselę Medzeg organizowano w Mannheim spotkania poświęcone w Bydgoszczy. W lipcu gościł również bydgoski pisarz Wiesław Trzeciakowski, który wygłosił 26 lipca dla społeczności lokalnej wykład.

Wiesław Trzeciakowski jest autorem książki ,,Śmierć w Bydgoszczy”, która poświęcona jest niemieckim zbrodniom z okresu II wojny światowej. Stąd też jego obecność wywołała dyskusję o trudny okres jesieni 1939 roku. Bydgoski pisarz mówił o dywersji niemieckiej w dniach 3 i 4 września oraz o konsekwencjach dla ludności cywilnej, po wkroczeniu do Bydgoszczy Wermachtu. Dla Niemców z Mannheim były to w większości nowe informacje.

 

Spotkanie przebiegało jednak w przyjaznej atmosferze. Wiesław Trzeciakowski mówił również o dziedzictwie historycznym Bydgoszczy, które wiązało się z życiem Niemców w okresie zaborów. Za symbol dobrej strony polsko-niemieckiej historii wskazał on rekonstrukcję fontanny ,,Potop”, którą wykonał niemiecki projektant Ferdinand Lepcke. Fontannę odsłonięto w lipcu 1904 roku. Została następnie zniszczona w 1943 roku podczas wojny. W czerwcu 2014 roku zakończyło się dzieło jej rekonstrukcji, które podjęła społeczność lokalna Bydgoszczy.

 

Wiesławowi Trzeciakowskiemu towarzyszył historyk bydgoskiego IPN Piotr Kowalski. Informacja o wizycie bydgoszczan w Mannheim pojawiła się w najnowszym wydaniu Dziennika Bydgoszczy.