Przebudowa Magazynowej w Inowrocławiu będzie miała sens jak będzie jeździć więcej pociągów

Coraz bardziej zaawansowane są prace w celu pozyskania funduszy unijnych na tzw. projekt Magazynowa w Inowrocławiu. Na wspomnianej ulicy powstać ma parking i komunikacyjny węzeł przesiadkowy, który połączony będzie tunelem podziemnym z dworcem PKP. Projekt ciekawy, który mógłby nieść realne korzyści dla inowrocławian, ale jest pewien warunek – Inowrocław musi wykorzystywać potencjał kolejowy.

– Magazynowa to ważna droga z punktu widzenia nie tylko mieszkańców Inowrocławia, ale też całego województwa. Także dlatego, że w pobliżu powstanie inny ważny element komunikacyjny czyli węzeł przesiadkowy, który połączy komunikację kolejową z miejską – wypowiada się o przedsięwzięciu na stronie internetowej województwa marszałek Piotr Całbecki.

 

Dla inowrocławian projekt będzie niósł efekty, gdy będą mogli np. na jednym bilecie wsiąść w autobus miejski, dojechać na planowany węzeł przesiadkowy przy Magazynowej, przejść kilkadziesiąt metrów tunelem na peron dworca PKP i po kilku minutach wyruszyć pociągiem do Bydgoszczy, Torunia, ewentualnie Poznania.

 

Warunkiem jest zatem postawienie na transport kolejowy w komunikacji Inowrocławia z największymi miastami województwa. W przeciwnym razie kolej nie będzie atrakcyjną formą transportu dla mieszkańców miasta i węzeł przy Magazynowej będzie wykorzystywany na pewno nie w takim potencjale jakby mógł. Umownie możemy nazwać to włączenie Inowrocławia do BiT City. Nie chodzi tutaj jednak o umowne nazewnictwo, ale o realne działania. Dzisiaj na trasie Bydgoszcz – Inowrocław mamy 12 pociągów klasy regio (międzymiastowe z uwagi na cenę nie będą pełnić roli kolei dojazdowej) oraz 9 do Torunia. Uchwalony przez Sejmik Województwa Plan Transportowy rekomenduje na trasie do Bydgoszczy 10 pociągów i 18 do Torunia. Gdyby wdrożyć te założenia to komunikacja z Toruniem byłaby w miarę dobrze zorganizowana, w przypadku Bydgoszczy będzie to bardzo słabo.

 

Oczywiście transport zbiorowy do Bydgoszczy będzie nadal woził z Inowrocławia, ale dominującą rolę odgrywać będzie transport autobusowy. Stan drogi krajowej nr 25 można uznać na tym odcinku za co najwyżej średni. Już dzisiaj kolej pomiędzy Inowrocławiem i największym miastem województwa oferuje tańszy przejazd od komunikacji autobusowej i przede wszystkim szybszy o kilkanaście minut. Pod podróżnych przyjeżdżających z kierunku Inowrocławia w Bydgoszczy powstał natomiast węzeł przesiadkowy na Błoniu, w tym momencie słabo wykorzystywany, z racji małej liczby pociągów.

 

Warto wspomnieć, że ruch towarowy odbywa się obecnie kolejową obwodnicą Bydgoszczy przez Nową Wieś. PKP rozważa natomiast budowę trzeciego toru z Nowej Wsi Wielkiej do Inowrocławia, co praktycznie sprawi, iż transport pasażerski nie będzie kolidował w ogóle z towarowym.

 

Dzisiaj obok deklaracji wsparcia dla przebudowy Magazynowej, z kierunku Zarządu Województwa powinny iść również do Inowrocławia deklaracje, że w kolejnych latach na torach pojawi się więcej pociągów.