W Bydgoszczy podpisano ważną dla polskiej zbrojeniówki umowę. Polska kupi Apache?

Najsilniejsze są takie partnerstwa, na których korzystają obie strony – mówił wiceprezes Boeing Defens Space & Security, Jeff Kohler, po podpisaniu listu intencyjnego o ramowej współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. To wydarzenie podnoszone do rangi historycznego, miało miejsce na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, w pierwszym dniu targów Air Fair ,,Wszystko dla lotnictwa”.

 

Od pewnego czasu trwały spekulacje na temat zakupu przez polską armię śmigłowców szturmowych AH-64 Apache, które obecnie produkowane są przez amerykański koncern Boeing. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że podpisanie dzisiejszego listu o ramowej współpracy, będzie skutkowało również zakupem przez Polskę śmigłowców Apache. Tuż po podpisaniu porozumienia, wiceprezes Jeff Kohler, reprezentujący Boeinga, wręczył wiceprezesowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosławowi Obolewskiemu model śmigłowca AH-64 Apache z biało-czerwoną szachownicą, czyli symbolem polskich sił powietrznych.

 

Obolewski podkreślał, że jest to dla polskiego przemysłu zbrojeniowego wydarzenie historyczne, gdyż największy koncert w Europie Środkowo-Wschodniej jakim jest Polska Grupa Zbrojeniowa, wchodzi w bliższą w współpracę ze światowym graczem jakim jest amerykański Boeing.

 

– W ubiegłym roku, we wrześniu, na salonie polskiego przemysłu zbrojeniowego miałem zaszczyt zaprezentować The Boeing Company, podpisując porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową. To był pierwszy krok, który uczyniliśmy w kierunku nawiązania strategicznej i długofalowej współpracy z PGZ i jej spółkami córkami, wspierając proces modernizacji polskich sił zbrojnych – mówił Jeff Kohler, wiceprezes Boeing Defens Space & Security – Najsilniejsze są takie partnerstwa, na których korzystają obie strony i to jest właśnie tego rodzaju partnerstwo. Historia koncernu Boeing to historia budowania z powodzeniem programów współpracy przemysłowej na całym świecie. Ta historia jest dowodem angażowania się przez nas w tego typu przedsięwzięcia. Przez ponad 30 lat współpracowaliśmy partnersko z ponad 40 państwami.

 


AH-64 Apache w Iraku / Fot: www.army.mil

 

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy współtworzą Polską Grupę Zbrojeniową, stąd też wydaje się bardzo prawdopodobne, że w przypadku zakupu Apachy przez polską armię, byłyby one serwisowane nad Brdą. Wiceprezes Kohler podkreślił również, że w przyszłości koncern Boeing nie wyklucza bliższej współpracy z polskim przemysłem również w sferze lotnictwa cywilnego.

 

W sobotę targi Air Fair będą dostępne od godziny 10:00 dla wszystkich zwiedzających. Więcej o wydarzeniu piszemy Rozpoczyna się jubileuszowa wystawa Air Fair

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/otZayStpfkM” frameborder=”0″ allowfullscreen ]