Kilka godzin po tym, gdy w Bydgoszczy pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego obchodzono 50-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, we wsi Szarlej pod Kruszwicą odsłonięto tablicę upamiętniającą Władysława Kościeleckiego. Co łączy oba wydarzenia? Spuścizna rodu Kościeleckich, bowiem to przodek Władysława Jan w XV wieku ufundował bydgoskiej Farze obraz Matki Bożej z Różą.
Tablica poświęcona Władysławowi Kościeleckiemu przedstawia pokrótce jego dość bogaty życiorys. Szarlej był jego rodziną wsią, w której się urodził w 24 października 1819 roku. Za działalność patriotyczną został osadzony w poznańskiej Cytadeli. Współorganizował powstanie Ligii Polskiej w Berlinie, później zaś uczestniczył w powstaniu na ziemiach wielkopolskich w ramach wiosny ludów. W drugiej połowie XIX wieku trafił do Turcji, która nie uznawała rozbiorów Polski. Wstąpił do tureckiej armii, walczył w jej szeregach przeciwko zaborcom. Od 1861 roku pełnił funkcję marszałka dworu Abdulaziza. Swoje bogate kolekcje zapisał w testamencie Krakowowi i dzisiaj są dumą Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jak czytamy na tablicy pamiątkowej, Władysław Kościeleckich wspierał również finansowo Jana Kasprowicza, zdolnego kujawskiego poetę.
– Jest to postać nadzwyczaj bogata, ale trzeba również pamiętać o przodkach Władysława Kościelskiego gdyż jego dziadek był posłem na Sejm Wielki, który uchwalił Konstytucję 3 maja– podkreślił Mariusz Łęczycki z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.