We Francji chcą postawić pomnik Sienkiewicza wzorując się na Bydgoszczy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy otrzymało ciekawe pismo od przedstawicielki polskiej społeczności miasta de Fosses niedaleko Paryża. W liczącym dzisiaj ok. 80 tys. mieszkańców mieście gościł za życia polski noblista Henryk Sienkiewicz. Obecnie mieści się tam tablica poświęcona wybitnemu pisarzowi, ale z racji przypadającej w tym roku 170 rocznicy jego urodzin i 100 rocznicy śmierci pojawiła się inicjatywa, aby postawić mu pomnik.

W Bydgoszczy stanął pierwszy w Polsce pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. W odbywających się w 1927 roku uroczystościach uczestniczył prezydent RP Ignacy Mościcki. Pomnik miał dla bydgoskiej społeczności znaczenie historyczne, bowiem miał symbolizować znaczenie Bydgoszczy jako strażnicy ziem polskich przed żywiołami germańskimi, co było nawiązaniem do jednego z ważniejszych dzieł Sienkiewicza ,,Krzyżacy”. ,,Autorowi Krzyżaków” – napisano w pierwszych słowach na cokole.

 

Bożena Bertaud pisze do TMMB – W naszym mieście liczącym 80 tys. osób jest tablica pamiątkowa na cześć pisarza, a chcielibyśmy ją zastąpić pomnikiem. Może jest jakakolwiek szansa otrzymania pomnika H. Sienkiewicz podobnego do znajdującego się w Bydgoszczy lub jego kopii?

 

Odsłonięty w 1927 roku pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej przez Niemców, którzy brutalnie postępowali ze wszystkimi symbolami polskości. W 1968 roku w Parku Jana Kochanowskiego odsłonięto nowy pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi, który możemy podziwiać do dzisiaj. Został wykonany on jednak już według innego projektu autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego.

 

Do dzisiaj nie wiadomo do końca jak potoczyły losy pomnika zaprojektowanego przez prof. Konstantego Laszczka, tego który stanął w 1927 roku. Prezes TMMB Jerzy Derenda, w najnowszym wydaniu Dziennika Bydgoszczy zauważa, iż rozebrany przez Niemców pomnik nie został od razu zniszczony, przez co udało się go ukryć. Zdjęcie z rozebranymi fragmentami wykonał w 1945 roku Włodzimierz Kałdowski. Nie wiadomo jednak co się stało później z fragmentami pomnika, nie wiemy również kto ukrył pomnik.

 

Decyzją Sejmu rok 2016 obchodzimy również pod patronatem Henryka Sienkiewicza.