Absurdalny powód dlaczego na przystankach nie będą wisieć instrukcje udzielania pierwszej pomocy



Fot: Poznan.pl

Przystanki autobusowe są miejscami, gdzie gromadzą się większe grupy ludzi – nie raz zapewne słyszeliśmy również, iż dochodziło na nich do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, chociażby poprzez nagłe zasłabnięcie osoby oczekującej na autobus lub tramwaj. W centrum miasta również znane są przypadki niebezpiecznych potrąceń pieszych. W takich sytuacja niezwykle ważne jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy, dlatego radny Szymon Róg wyszedł z inicjatywą, aby w gablotach przystankowych umieszczana była instrukcja poświęcona udzielaniu pierwszej pomocy.

 

Pomysł radnego Szymona Roga nie jest pionierski, bowiem takie rozwiązanie od kilku miesięcy funkcjonuje w Poznaniu. Wiemy już, że instrukcje poświęcone udzielaniu pierwszej pomocy na bydgoskich przystankach raczej nie powstają, bowiem zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz powołuje się na absurdalny zapis prawa miejscowego.

 

W 2013 roku Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła Plan Zrównoważonego Rozwoju Transportu Zbiorowego, nazywany potocznie też ,,planem transportowym”. Dokument ten opisuje jakie elementy mogą znajdować się na przystankach komunikacji miejskiej. Mowy o instrukcji udzielania pierwszej pomoc nie ma, co w opinii zastępcy prezydenta Kozłowicza sprawia, iż – Plan Transportowy nie przewiduje umieszczania dodatkowych plakatów i informacji niezwiązanych ściśle z transportem publicznym, nawet, jeżeli miała by być to tak szczytna inicjatywa jak zaproponowana przez Pana – odpowiada prezydent radnemu, w duchu iście formalistycznym.

 

W sytuacji zagrożenia życia niezwykle ważne są pierwsze minuty, w których profesjonalne służby medyczne nie zawsze są wstanie dotrzeć na miejsce zdarzenia. Poniżej instrukcja jaką można znaleźć na przystankach autobusowych w Poznaniu:

 

 


Warto przypomnieć w tym miejscu pewną łacińską paremię – Hominum causa omne ius constitutum est –  Wszelkie prawo zostało ustanowione dla ludzi.