Brda nie znajdzie się w gestii RZGW w Bydgoszczy



Ministerstwo Środowiska nie widzi możliwości, aby Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, który zostanie utworzony od nowego roku, zarządzał dorzeczem Brdy. Wszystko zatem wskazuje na to, że Brda będzie w gestii RZGW w Gdańsku oraz podlegającego mu Zarządu Zlewni w Chojnicach.

 

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że wojewoda kujawsko-pomorski w ramach konsultacji nad kształtem rozporządzenia ustalającego strukturę państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie, wnioskował o ujęcie w ramach gestii RZGW w Bydgoszczy również regionu wodnego dorzecza Brdy. Uzasadnia to zainwestowaniem znacznych środków na infrastrukturę turystyczną przez powiaty bydgoski i tucholskim. Wojewoda wskazuje również, że na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy funkcjonuje nowatorski kierunek ,,Rewitalizacja dróg wodnych”, co w naturalny sposób wzmacnia merytorycznie RZGW w Bydgoszczy. Ponadto wojewoda Bogdanowicz informuje o planach powstania portu multimodalnego w Bydgoszczy oraz dużego oddziału terenowego Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

 

Ministerstwo Środowiska jego uwagi jednak nie uwzględniło – Brak jest możliwości uwzględnienia zlewni Brdy w dorzeczu Odry. Wykaz dorzeczy oraz regionów wodnych jest zawarty w ustawie Prawo wodne. W ramach dorzecza Odry przewidziano region wodny Noteci zgodnie z podziałem hydrograficznym, natomiast zlewnia Brdy jest elementem dorzecza Wisły – czytamy w odniesieniu się do uwagi.

 

Resort wyjaśnia natomiast, iż Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie jedną strukturą prawną, stąd też możliwe będzie zarządzanie przez RZGW w Bydgoszczy urządzeniami leżącymi w obszarze działania RZGW w Gdańsku, na już bezpośrednich porozumień pomiędzy regionalnymi zarządami gospodarki wodnej.

 

W ramach RZGW według projektu rozporządzenia funkcjonować będą dwa zarządy zlewni w Pile i Inowrocławiu. W gestii zarządów zlewni będzie wydawanie pozwoleń wodno-prawnych.