Bydgoscy radni nieświadomie zlikwidowali szkoły? Wojewoda interweniuje

Duże emocje budzi w Bydgoszczy decyzja wojewody o unieważnieniu uchwały ustanawiającej miejski program dofinansowania procedury in vitro. Wojewoda w ostatnim czasie wydał jednak jeszcze jedno zarządzenie nadzorcze wobec ustanowionego przez Radę Miasta Bydgoszczy prawa. Zdaniem organu nadzoru bydgoscy radni nieświadomie mogli doprowadzić do likwidacji bydgoskich szkół.

Brzmi to trochę niewiarygodnie, ale takie zdaniem wojewody miała skutki prawne uchwała Rady Miasta z 29 marca. Uchwała ta miała za zadanie wdrożenie rządowej reformy oświatowej(opartej na likwidacji gimnazjów) na terenie Bydgoszczy. Radni ustalili w niej nową sieć szkół, która obowiązywać będzie od 1 września. Jednocześnie w paragrafie 23 Rada Miasta Bydgoszczy stwierdziła, że stracą moc uchwały z przeszłości, które ustanowiły aktualnie funkcjonującą sieć szkół. Jednocześnie bydgoscy radni wskazali, że cała uchwała obowiązywać będzie po 14 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym. Czytając te zapisy literalnie, to w kwietniu przestałyby funkcjonować bydgoskie szkoły.

 

Z powyższego zapisu wynika, że ww. uchwały tracą moc po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały XLI/860/17 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 29 marca 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tym samym od tego momentu na obszarze Miasta Bydgoszczy nie będzie obowiązywać żadna sieć szkół, bowiem nowa sieć szkół oraz granice obwodów, ustalone na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, zaczną obowiązywać od dnia 1 września 2017 r. Jest to sytuacja niedopuszczalna z punktu widzenia organizacji systemu oświaty – napisał w uzasadnieniu do zarządzenia nadzorczego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który unieważnił artykuł 23 tej uchwały.