Kujawskie odrodzenie

W ostatnim czasie coraz bardziej wyraziście podkreślana przynależność Bydgoszczy do Kujaw, prastarej krainy o korzeniach sięgającej najstarszych w Polsce śladów osadnictwa. Od początków polskiej państwowości ważnego regionu, o bogatej tradycji, którą możemy czerpać dla budowy dumnej tożsamości regionalnej. Co prawda rok 1050-lecia jubileuszu Chrztu Polski dobiegł końca, warto jednak kontynuować podjęte w nim rozważania i w bieżącym roku poświęcić znacznie więcej uwagi potrzebie budowy tożsamości w Bydgoszczy w oparciu o związek z Kujawami.

 Tematyce podkreślania przynależności kujawskiej Bydgoszczy poświęcono dużo uwagi na odbywającym się kilka dni temu spotkaniu noworocznym Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. W szczególności do tej kwestii nawiązywał prof. Janusz Kutta. Szerzej o tym można przeczytać: Prezydent Bydgoszczy chce zostać działaczem TMMB

 

Kilka tygodni wcześniej miało miejsce walne zebranie TMMB, na którym również pojawiło się oczekiwanie, aby budować tożsamość w Bydgoszczy w oparciu o położenie na Kujawach oraz wzmacniać współpracę z podobnymi stowarzyszeniami z innych części Kujaw. Warte podkreślenia będzie zatem, że na spotkaniu noworocznym TMMB obecny był przedstawiciel inowrocławskich regionalistów. Również nasze środowisko Lepszej Bydgoszczy od dłuższego czasu nawiązuje do potrzeby budowania polityki tożsamościowej w grodzie Kazimierza Wielkiego w oparciu o Kujawy, w pewnym sensie również w opozycji do oficjalnej polityki regionalistycznej Urzędu Marszałkowskiego:

To właśnie przecież Bydgoszcz i Kujawy broniły Polski przed próbą ekspansji Zakonu Krzyżackiego (wówczas św. królowa Jadwiga Andegaweńska urzędowała w Inowrocławiu). Natomiast tożsamość Torunia czy Chełmna dość mocno powiązana jest z kulturą krzyżacką

 

Tematyce związku Bydgoszczy z Kujawami poświęcone są również ciekawe opinie w najnowszym wydaniu Gazety Bydgoszczy (wydawnictwo TMMB). Historyk Lech Łbik odnosi się do sprawy następująco:

 

Świadomość przynależności naszego miasta do prastarych Kujaw zaburzył pruski rozbiór Polski (1772-1920), co utrwaliły polskie i okupacyjne podziały administracyjne z lat 1920-1950, nie mniej nic nie przekreśla historycznych związków Bydgoszczy z Kujawami.

 

Powyższe zdanie wyjaśnia przyczyny braku świadomości tożsamościowej w Bydgoszczy. Ja bym dodał do tego jeszcze działania środowisk toruńskich skupionych wokół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które próbują pokazywać Bydgoszcz jako miasto bez tożsamości. Jakby nie patrzeć to pewnym impulsem do działania środowisk związanych z TMMB, na rzecz budowy tożsamości kujawskiej w Bydgoszczy, były właśnie ruchy podejmowane u naszego sąsiada ze wschodu. Jak jednak mądrze stwierdził Łbik – nic nie przekreśla związków Bydgoszczy z Kujawami.

 

Warto zatem, aby rok 2017 był okresem wytężonej pracy na rzecz przywrócenia świadomości tożsamościowej wśród bydgoszczan. Do tego dzieła musi się włączyć wiele środowisk. Widząc coraz większą determinację w środowisku TMMB, mam nadzieję, że będzie to owocny rok. Uważam też, że warto również podjąć działania na rzecz przywrócenia herbu kujawskiego, który dzisiaj właściwie nie funkcjonuje w szerszej świadomości, choć jego odmianę używa chociażby powiat bydgoski.

 

Tekst ukazał się pierwszy raz w serwisie PopieramBydgoszcz.pl