Kwiatki z angielskiej Wikipedii

Fot: Paweł Zielke

Encyklopedia Wikipedia znana jest chyba każdemu internaucie. Jest to dzieło społeczne, internauci z całego świata redagują hasła w wielu językach. Z tego też powodu część osób informacje z Wikipedii traktuje z dystansem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to dość popularne w internecie źródło informacji.

Postanowiliśmy sprawdzić co o Bydgoszczy pisze Wikipedia w języku angielskim. Z angielskiej Wikipedii dowiadujemy się, że Bydgoszcz z Toruniem tworzy liczący ponad 850 tys. mieszkańców obszar metropolitalny. Jednocześnie Wikipedia informuje, iż aglomeracja skupiona wokół Bydgoszczy ma 470 tys. mieszkańców. Jak wejdziemy na stronę poświęconą Toruniowi, również znajdziemy informację o wspólnej metropolii z Bydgoszczą. Jest to zatem pierwsza rzucająca się w oczy dezinformacja w anglojęzycznej Wikipedii.

 

Pojęcie Krwawej Niedzieli

Przeglądając opis poświęcony historii Bydgoszczy natrafimy na odnośnik do osobnej publikacji pt. ,,Bloody Sunday (1939). Według Wikipedii Krwawa Niedziela miała miejsce w dniach 3 i 4 września 1939 roku. Można zatem powiedzieć, że termin ten jest używany zgodnie z intencją jego twórcy, Josepha Goebelsa, który próbował na całym świecie pokazać, że to polskie wojsko zaatakowało bezbronnych niemieckich cywilów.

 

Jak się jednak dalej wczytamy w artykuł dowiemy się, iż w praktyce w dniach 3 i 4 września mieliśmy do czynienia z niemiecką dywersją, która skierowana była przeciwko wycofującym się wojskom polskim. Dywersja przygotowana już znacznie wcześniej. Jest to zatem zgodne z prawdą historyczną.

 

Dalej Wikipedia informuje, iż wydarzenia z 3 i 4 września niemiecka propaganda próbowała wykorzystać jako pretekst do eksterminacji Polaków przez kolejne tygodnie.

 

Głównym błędem jest zatem użycie określenia Krwawej Niedzieli dla 3 i 4 września. Bardziej precyzyjnym sformułowaniem byłoby nazwanie tego po prostu ,,Niemiecką Dywersją”.