Badania w bydgoskim Łęgnowie rozpoczynają naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mają one odpowiedzieć na pytanie jak mocno skażona jest gleba na terenach użytkowanych przeszłości przez Zachem oraz czy za pośrednictwem wód gruntowych toksyny mogą skazić Wisłę a później nawet i Bałtyk.
Temat skażeń w dawnym Zachemie w ostatnim czasie nieco uciekł, choć jeszcze niedawno mówiło się, że mamy do czynienia z dużą bombą ekologiczną, która może doprowadzić do skażenia Bałtyku, co z kolei byłoby skandalem międzynarodowym.
O tym jak wygląda sytuacja rzeczywiście mają powiedzieć badania, które rozpoczynają naukowcy z AGH w Krakowie – Nasz projekt badawczy obejmuje sprawdzenie czy taka możliwość skażenia występuje – tłumaczy dr Mariusz Czop, kierownik ekipy badawczej – Jeżeli nie podejmiemy tych badań teraz, to przeniknięcie toksyn do Wisły jest pewne.
Pracownicy AGH spotkali się w poniedziałek z mieszkańcami Łęgnowa, aby poznać ich sugestie dotyczące miejsc, które były najbardziej narażone na skażenie. Jednocześnie naukowcy zaapelowali do mieszkańców o udostępnienie im przydomowych studni, stąd chcieliby pobierać niezbędne dla badań próbki.