Od czwartku 1 czerwca do drugiego tygodnia września będzie można obejrzeć wystawę ,,Miasto – Ludzie – Rzeka”, będącą częścią obchodów roku Wisły. Wystawa poświęcona jest również jednak Brdzie – prezentowane są przedmioty ściśle prezentujący związki bydgoszczan z wodą.
– Wystawa wpisuje się w szerszy temat ekspozycyjny: Miasto, Ludzie, Rzeka – wyjaśniał podczas wczorajszego wernisażu wystawy pt. ,,Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego – W 2017 roku mamy ogłoszony przez Sejm rok Wiły – nasze muzeum aktywnie włączyło się w rok obchodów.
Co zatem przedstawia wystawa? – Możemy zobaczy jak miasto rozbijało się dzięki rzece – tłumaczy Dariusz Leśniewski, który przygotował wystawę – Na tej wystawie chcieliśmy pokazać jak te dwie rzeki wpływały na życie mieszkańców.
W klimatycznych piwnicach Zbiorów Archeologicznych (ul. Mennica 2) prezentowane są m.in. przedmioty, które wykorzystywane były przez przemysł, powiązany ściśle z wodą, czyli Brdą i Wisłą. Prezentowane są również sylwetki postaci, które przyczyniły się do rozwoju Bydgoszczy w oparciu o rzeki – chociażby pochodzącego z Koronowa inż. Józefa Bronikowskiego, od 1920 roku kierownika Inspekcji Dróg Wodnych w Bydgoszczy, który wcześniej uczestniczył w przejmowaniu majątku państwowych instytucji wodnych w Bydgoszczy i Nakle z rąk niemieckich. Pojawia się również postać niemieckiego posła Lewisa Aronsohna, który w pracy parlamentarnej zabiegał o nakłady na bydgoskie śluzy, był też współzałożycielem fabryki Lloyda w Bydgoszczy. Za swoje zasługi uhonorowano go w 1918 roku honorowym obywatelstwem Bydgoszczy.
Rzeka to również sport i rekreacja, stąd też i ten element znalazł się na wystawie. Zaprezentowano m.in. medale wywalczone przez bydgoskich wioślarzy.