Papież napisał do Prymasa Polski list



Fot: Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation)

Urząd Prymasa Polski od sześciu wieków związany jest z archidiecezją gnieźnieńską, która z kolei ma ścisły związek z Kujawami. Stąd też jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce jest również ważnym wydarzeniem dla naszego regionu. Z tej okazji list do obecnego prymasa abp. Wojciecha Polaka napisał osobiście papież Franciszek.

Pierwszym Prymasem Polski, a jednocześnie też Litwy był abp. Wojciech Trąba. Od 1417 roku tytuł prymasa przysługuje urzędującym arcybiskupom gnieźnieńskim. Inowrocław do dzisiaj jest ważnym ośrodkiem archidiecezji gnieźnieńskiej. Jeszcze kilka lat temu należała do niej również stolica naszego województwa, przed wyodrębnieniem przez papieża Jana Pawła II diecezji bydgoskiej.

 

Nie bez powodu honor i zadanie pierwszeństwa w miłości we wspólnocie Kościoła w Polsce przypadł gnieźnieńskiej stolicy. Jest ona bowiem związana z samymi początkami chrześcijaństwa na ziemiach piastowskich, z misyjną działalnością i męczeńską śmiercią św. Wojciecha. To tu, przy jego relikwiach, w 1000 roku, wysłannicy papieża Sylwestra II spotkali się z cesarzem Ottonem III i księciem Bolesławem Chrobrym. Wówczas Gniezno stało się pierwszą stolicą metropolitalną i centrum struktur organizacyjnych lokalnego Kościoła. Nadanie w 1417 r. tytułu prymacjalnego było uznaniem i przypieczętowaniem tej wyjątkowej roli, jaką Gniezno pełniło w dziejach, w świadomości i w sercach Polaków – pisze papież Franciszek – Dziś, gdy Gniezno i cały Kościół w Polsce świętuje 600-lecie prymasostwa, trzeba patrzeć również w przyszłość i prosić Boga, aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa. Niech rozpoczynający się Rok Prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do rozeznawania nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata.