Polska Razem apeluje do rektorów o połączenie



Archiwum

Przygotowywana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma szkolnictwa wyższego może okazać się dla bydgoskich uczelnia bardzo niekorzystna, co przyznają nawet działacze tej partii. Jak jednak wskazują jej celem jest zwiększenie prestiżu polskiej nauki. Lider Polski Razem w Bydgoszczy, radny wojewódzki Andrzej Walkowiak apeluje do rektorów bydgoskich uczelni o konsolidacje.

 

– Naczelną ideą reformy Gowina jest podniesiony poziom kształcenia studentów. Ma zakończyć się prześciganie uczelni w przyciąganiu studentów, tylko po to, aby pozyskiwać dotacje – wyjaśnia radny Andrzej Walkowiak – Ma być nowy system finansowania, którego obawia się wiele uczelni, w tym UKW. Rzeczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że UKW na tym straci. Kontekstem regionalnym tej reformy jest to, że od lat nasze środowisko akademickie nie poczyniło żadnych kroków, aby dokonać jakiś integracji. Nie zrobiono nawet nic, gdy wicepremier zapowiedział, że dopóki nie będzie związku uczelni, to nie ma mowy na Uniwersytet Medyczny.

 

Pogląd wygłoszony w rozmowie z nami przez radnego Walkowiaka nie jest odosobniony, bowiem tak naprawdę o konsolidację UKW z UTP od wielu lat zabiega bydgoski samorząd. Do tej pory jednak nieskutecznie. We wtorek w rozmowie z nami podobnie jak Walkowiak wypowiadał się również radny Roman Jasiakiewicz. Bliższej współpracy bydgoskich uczelni oczekuje także radny wojewódzki prof. Maciej Świątkowski. Podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta Rafała Burskiego z parlamentarzystami wszyscy zgodzili się co do tego, że jeżeli uczelnie nie pójdą w kierunku konsolidacji, to zaplanowana na drugą połowę bieżącego miesiąca batalia o Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy, wydaje się znajdować na z góry przegranej pozycji.

 

Mniejszy ZUS dla przedsiębiorców

Walkowiak na wczorajszej konferencji prasowej mówił również o tym, że Polska Razem planuje wprowadzić tzw. ,,mały ZUS” już od stycznia. Mowa była o tym na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysuchu – Gowin zapewnia, że ,,mały ZUS” wejdzie od 1 stycznia 2017. Ten projekt popiera wicepremier Mateusz Morawiecki – wyjaśniał Walkowiak.

 

Polska Razem tą inicjatywę zaproponuje jednak jako projekt poselski,a nie rządowy, aby móc skorzystać z szybszej ścieżki legislacyjnej – Poczyniono dodatkowe uzgodnienia  z Jarosławem Kaczyńskim.