Poseł obawia się o stan wód w Zachemie. Ministerstwo zdrowia nie podziela tych obaw

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Ministerstwo Środowiska odrzuciło wniosek posła Piotra Króla o przeprowadzenie dodatkowych funduszy na zbadanie gruntów na które oddziaływały byłe zakłady Zachem. Stanowisko w tej sprawie wyraziło również Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj też: Ministerstwo Środowiska nie sfinansuje dodatkowych badań gruntów w byłym Zachemie.

 

Poseł Piotr Król skierował do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym zawarł dość niepokojące stwierdzenia – Teren po byłych Zakładach Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy stanowi jedną z najgroźniejszych bomb ekologicznych w Polsce, a nawet Europie. Aktualne oddziaływanie Z.Ch. „Zachem” na środowisko wykracza daleko poza granice samych Zakładów i dotyczy głównie zanieczyszczania środowiska gruntowo-wodnego przez migrujące w kierunku osiedli mieszkaniowych zanieczyszczone wody podziemne.

 

Wcześniej parlamentarzysta wskazuje – W przeprowadzonych w miesiącu listopadzie 2016 r. badaniach wody z losowo wybranych studni przydomowych osiedla Łęgnowo-Wieś na terenie Bydgoszczy stwierdzono obecność substancji niebezpiecznych i powodujących ryzyko o charakterze toksycznym, w tym mutagennym i kancerogennym, tj. anilina i toluidyna. Substancje te są charakterystyczne dla produkcji prowadzonej przez zlikwidowane Zakłady Chemiczne „Zachem” S.A. w Bydgoszczy. Studnie przydomowe ujmują czwartorzędowe wody podziemne na głębokości 0,5 – 2 m p.p.t. co oznacza, że zanieczyszczenia mogą migrować z tymi wodami bezpośrednio do wód powierzchniowych i dalej do Wisły lub Brdy.

 

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Podsekretarz stanu Zbigniew J. Król nie podziela obaw parlamentarzysty o tym samym nazwisku – Z informacji przekazanych przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy wynika, że w chwili obecnej sieć wodociągowa Łęgnowo-Wieś jest zasilana z wodociągu bydgoskiego zarządzanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bydgoszczy (opartego na ujęciu podziemnym „Las Gdański” oraz ujęciu infiltracyjnym „Czyżkówno”), zaopatrującego miasto Bydgoszcz. Natomiast ujęcie z terenu byłych Zakładów Chemicznych Zachem S.A. zaopatruje w wodę przeznaczoną do spożycia wyłącznie pracowników firm z terenów po byłych Zakładach Chemicznych Zachem S.A. oraz Zakładach Chemicznych Nitrochem S.A. Woda dostarczana przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, zaopatrujące miasto Bydgoszcz, w tym mieszkańców Osiedla Łęgnowo-Wieś, jest badana w ramach monitoringu jakości wody oraz kontroli wewnętrznej zgodnie z obowiązującymi przepisami – stwierdza.

 

Przedstawiciel ministerstwa informuje również, że na terenach byłych zakładów chemicznych nie stwierdzono żadnych przypadków zachorowań.