Postulat ZNP uderza w pozycje młodych nauczycieli



W ostatnim dniu marca w całej Polsce odbywać będą się protesty organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego – główny postulat dotyczy podwyżek oraz zapewnienia obecnym pracownikom oświaty gwarancji zatrudnienia do 2022 roku. Realizacja tego postulatu może radykalnie zmniejszyć szansę na znalezienie zatrudnienia w oświacie młodych nauczycieli, tuż po studiach.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego można wręcz powiedzieć, że specjalizuje się w kształceniu pedagogów. Co roku mury tej uczelni opuszcza spora rzesza absolwentów kierunków związanych z pedagogiką. Znalezienie pracy w edukacji nie jest jednak łatwe, bowiem z powodu niżu demograficznego ubywa etatów, choć demografowie prognozują, że za kilka lat ten trend może się odwrócić. Sytuację młodych utrudnić może również realizacja postulatu ZNP, który zabezpieczy co prawda interesy członków związku, ale godzi przy tym w interesy młodych.

 

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik zgadza się z tym, iż młodzi na realizacji tego postulatu straciliby najbardziej, przy tym jednaj uspokaja, że nie widzi szans na jego realizacji – Postulat jest nierealny, o czym wiedzą dobrze jego wnioskodawcy, ale związek zawodowy musiał wymyślić jakiś powód, aby wejść spór w z pracodawcą – powiedział Gralik – Do jego realizacji po prostu jednak nie dojdzie.

 

Wdrażanie reformy oświatowej bez problemów

Kurator Marek Gralik poinformował dzisiaj, że wszystkie kujawsko-pomorskie samorządy w terminie skierowały do kuratorium do zaopiniowania projekty uchwał o sieci szkół – Miło mi zakomunikować, ze jesteśmy obok świętokrzyskiego jednym z dwóch województw, gdzie do kuratorium uchwały wpłynęły w stu procentach – podkreślił Gralik, przy tym wyrażając uznanie dla samorządowców, że poważnie podeszli do tematu reformy oświatowej.

 

Na 167 projektów z kujawsko-pomorskich samorządów do dzisiaj zaopiniowano już 113. Uzyskały one opinie pozytywne albo w przypadku wykrycia uchybień warunkowe. Żaden z projektów nie został zaopiniowany negatywnie. Pozytywną opinie uzyskały uchwały przygotowane m.in. przez Miasto Bydgoszcz, Solec Kujawski, Dąbrowe Chełmińską’ warunkowe opinie uzyskał natomiast Inowrocław, Białe Błota i Osielsko.