Urząd Miasta Bydgoszczy rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania rynku w Starym Fordonie. Niektórzy twierdzą, że będzie on piękniejszy nawet od Starego Rynku. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem architektów.
Łącznie z całej Polski zgłoszono 11 projektów, w opinii komisji konkursowej najciekawszą propozycję przygotowali architekci z Poznania, choć nie zdecydowano się przyznać nikomu I nagrody. Jak wyjaśnia bydgoski ratusz – żadna z prac nie uwzględniła wszystkich sugestii miasta oraz mieszkańców. Autorami koncepcji, która uzyskała II nagrodę są poznańscy architekci Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowski. Ich praca konkursowa będzie punktem wyjścia do opracowania ostatecznej koncepcji zagospodarowania rynku w Starym Fordonie.
Architekci ciekawie zaaranżowali także miejsca wypoczynku wkomponowane na tle lipowej alei zintegrowanej z zielenią (ławki rozdzielone konarami drzew), która wykorzystuje formę łuku powtarzającą się w połączonych ze sobą modułach. Atutem projektu poznańskich architektów jest także wielofunkcyjność – niewielka niecka zaplanowana w nawierzchni placu w zależności od potrzeby lub od pory roku, może być wypełniona wodą tworząc płytkie oczko wodne, lub osuszona, co umożliwia wykorzystanie całej powierzchni rynku (wtedy może też służyć jako przestrzeń do rozstawienia sceny). Zimą natomiast może zamienić się w ślizgawkę, a latem – w fontannę dzięki czasowo zaprogramowanym dyszom wodnym – uważa Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Co zatem będzie zmienione w opracowanej koncepcji? – Uwagi komisji związane są m. in. z kolorystyką (szczególnie przed kościołem), rodzaju nawierzchni (rezygnacja z drobnego bruku na rzecz większych kostek), kompozycji pasa zielenie od strony zachodniej, a także konieczności zachowania komunikacji przelotowej od frontu kościoła, czy nieco inna aranżacja małej architektury przy wschodniej pierzei.