Tradycja koncertów maryjnych narodziła się we wdzięczności za powrót Bydgoszczy do Polski



VII Koncerty Maryjne z Różą powoli dobiegają końca. O międzywojennej tradycji oraz o znaczeniu jakie dla Bydgoszczy stanowi mieszczący się w katedrze obraz Matki Bożej Pięknej Miłości rozmawiamy z prezes TMMB Jerzym Derendą, który od początku maja dba o każdy szczegół odbywających się koncertów. Tegoroczna edycja poświęcona jest 100-leciu objawień Matki Bożej w Fatimie.

 

Pojawiają się opinie, iż znajdujący się w bydgoskiej katedrze obraz jest najpiękniejszym wizerunkiem Matki Bożej w Polsce – Matka Boża z Różą bydgoska to jest jeden z najpiękniejszych wizerunków maryjnych jakie są w kraju. To zresztą powiedział prof. Dobrowolski. Natomiast jej wizerunek jest rzeczywiście bardzo mało znany. Te koncerty pomagają w jego rozpowszechnieniu – uważa Jerzy Derenda, prezes TMMB. Tegoroczne koncerty doczekały się już dość dużej rangi, bowiem patronat nad nimi sprawuje Narodowe Centrum Kultury, zaś wiele chórów z całej Polski dopytuje o możliwość uczestnictwa w kolejnych edycjach – Dostojnicy kościelny od prymasa Wyszyńskiego, przez abp. Glempa, poprzez Jana Pawła II, wszyscy przy tym ołtarzu odprawiali mszę. Odbywały się koronacje tego obrazu. Wielkie ma on znaczenie dla Bydgoszczy oraz Matka Boska Pięknej Miłości – dodaje Derenda.

 

Takim ważnym wydarzeniem w dziejach tego obrazu był dzień 29 maja 1966 roku, gdy w kościele na Ugorach kard. Stefan Wyszyński dokonał jego koronacji. Towarzyszył mu wówczas również kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

 

Same Koncerty Maryjne z Różą sięgają natomiast tradycji z okresu II Rzeczypospolitej – Koncerty Maryjne sięgają lat przedwojennych. W 1925 roku, parę lat po powrocie Bydgoszczy do Macierzy, ludzie zbierali się samorzutnie. Chóry przychodziły do kościoła i śpiewali w podziękowaniu Matce Bożej za odzyskaną niepodległość. Ta tradycja została zaniechana w czasie systemów totalitarnych. Po odzyskaniu wolności, nareszcie mogliśmy przypomnieć tą tradycję – tłumaczy prezes Derenda.

 

Pierwszy tegoroczny koncert odbył się 3 maja. W uroczystość uchwalenia Konstytucji 3 Maja wystąpił kwartet smyczkowy ,,Arte Con Brio”, który odegrał Mater Dei – Memento Mei, hymn koncertów maryjnych, pieśń w sposób szczególnie poświęconą Matce Bożej Pięknej Miłości.

 

Plan koncertów na kolejne dni:

25 maja – Chór „Exsultate Deo” Bydgoszcz

26 maja – Chór ,,Cantus-Cordis” Bydgoszcz

27 maja – Zespół Pieśni Dawnej ,,Fresca Voce” Bydgoszcz

28 maja – Anna Niemiec-Mościcka Bydgoszcz

29 maja – Orkiestra Muzyków Bydgoskich ,,Emband” Bydgoszcz

30 maja – Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. Stanisława Moniuszki Żnin

31 maja – Triumphal Brass Quintet Bydgoszcz

 

Posłuchaj również fragmenty innych tegorocznych koncertów:

-Muzyka gregoriańska potrafi poruszyć zmysły

-Kultura chóralna w naszym mieście prezentuje się bogato

-Ten koncert to była prawdziwa uczta duchowa

Rosarii Fatimae – utwór powstały na 100-lecie objawień w Fatimie

-Warto posłuchać muzyki chóralnej w bydgoskiej farze

-Do bydgoskiej fary przyjeżdżają śpiewacy z całego regionu

-Wysoką kulturą zainaugurowano Koncerty Maryjne z Różą

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/Lj6yJj7BZKw” frameborder=”0″ allowfullscreen ]